Pedro Cantero Cuadrado (urodzony w Carrión de las Condes 23 lutego 1902 roku, zmarł w Madrycie 19 grudnia 1978 roku)

Od 19 grudnia 1951 roku do 23 października 1953 roku biskup Barbastro-Monzón. Od 23 października 1953 roku 20 maja 1964 roku biskup Huelva. Od 20 maja 1964 roku do 3 czerwca 1977 roku arcybiskup Saragossy. Emerytowany arcybiskup Saragossy od 3 czerwca 1977 roku do 19 grudnia 1978 roku. Członek Rady Regencyjnej od 20 do 22 listopada 1975 roku.

Studia humanistyczne rozpoczął w Carrión, filozofię i teologię w Comillas (Santander) i prawa kanonicznego na Uniwersytecie w Madrycie. Podczas wojny był kapelanem w kawalerii, a później był konsultantem Pomocy Społecznej.

Wzięło udział w Soborze Watykańskim II. W 1967 roku, przyczynił się do powołania Naczelnego Prokuratora państwa. W maju 1979 roku został doradca i a nastepnie w listopadzie - członkiem Rady Regency. Po śmierci regenta Franco, wspólnie z innymi członkami Rady Regencyjnej ogłosili Juana Carlosa krolem Hiszpanii. Po objęciu tronu uczestniczył w posiedzeniach Rady Królewskiej.

Jego polityka były przedmiotem sprzeciwu ze strony bardziej progresywnego duchowieństwa. W lutym 1977 roku został emerytowanym arcybiskupem Saragossy.


Żródła:

Pedro Cantero Cuadrado tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro Cantero Cuadrado tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk