Stefan Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este (urodzony w Mödling w Austrii, 15 sierpnia 1932 roku, zmarł w Michigan w Stanach Zjednoczonych, 12 listopada 1998 roku) herb

Syn Karola IX (Antoniego I) Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este, arcyskięcia Austrii, księcia Toskanii, karlistowskiego (Carloctavismo) pretendenta do tronu hiszpańskiego i Heleny Hohenzollern-Sigmaringen, córki Ferdynanda I Hohenzollern-Sigmaringen, króla (cara) Rumunii.

Arcyksiążę Austrii, książę Węgier i Czech, książę Toskanii, Karlistowski (Carloctavismo) pretendent do tronu hiszpańskiego od 22 października 1987 roku do 12 listopada 1998 roku.

W Milton, Massachusetts, Stany Zjednoczone, 28 sierpnia 1954 roku poślubił [morganatyczny] Mary Jerrine Soper (urodzona w Boston, 19 czerwca 1931 roku, zmarła 14 lipca 2015 roku), córkę Charlesa B. Sopera i Agnes McNeil.

Jest członkiem Domu Habsburgów-Lotaryńskich. Poprzez ojca należy do toskańskiej gałęzi dynastii Habsburgów-Lotaryńskich i wywodzi się od wielkiego księcia Leopolda II, który jest jego prapradziadkiem. Poprzez matkę, arcyksiążę Stéphane jest wnukiem króla Ferdynanda I Rumuńskiego (1865-1927) i jego żony anglo-niemieckiej księżniczki Marie z Saxe-Coburg-Gotha (1875-1938). Archuc jest jednym z wielu potomków cesarzowej Marii Teresy i królowej Wiktorii Wielkiej Brytanii.

Jego imię zostało prawnie zmienione na Stefan von Habsburg. Został naturalizowany jako Stefan von Habsburg-Lothringen obywatel Stanów Zjednoczony Ameryki.

Był najstarszym synem arcyksięcia Antoine de Habsbourg-Tuscane i księżniczki Rumuńskiej Ileany. Stéphane dzielił dzieciństwo między Austrię i Rumunię. Po II wojnie światowej komunistyczny reżim, który został ustanowiony w Bukareszcie, króla Michała I wydawało się że chce uczynić go swoim następcą tronu. Arcyksiążę i jego rodzina zostali jednak wygnani z Rumunii kilka tygodni po proklamowaniu Republiki Ludowej w 1947 roku. Wygnany do Ameryki Stéphane został tam inżynierem w sektorze motoryzacyjnym i opublikował kilka prac naukowych.

Poślubił [morganatyczny] 28 sierpnia 1954 roku w Milton, hrabstwo Norfolk w stanie Massachusetts, Amerykankę Jerrine Soper. Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci, które zostały wyłączone z austro-węgierskiej sukcesji cesarskiej, a także z sukcesji wielkoksiążęcej w Toskanii, otrzymując nazwisko von Habsburg-Lothringen.

W 1958 roku stał się ofiarą wirusowego zapalenia mózgu i zapadł w śpiączkę, co zakończyło się ciężkim kalectwem. arcyksiążę budzi się jednak po kilku tygodniach hospitalizacji, ale jego pamięć krótkotrwała jest poważnie osłabiona i wymaga stałej pomocy pielęgniarki. Po opuszczeniu szpitala Stéphane zamieszkał więc na sześć miesięcy z matką, żoną i dziećmi. Księżniczka Ileana, która kilka lat wcześniej wstąpiła do zakonów, zajęła się wówczas rehabilitacją swojego najstarszego syna.

Mniej więcej rok po zachorowaniu Stéphane wznowił swoją działalność zawodową. Ale, teraz głęboko upośledzony, nie może już rozwiązać żadnego złożonego zadania i pada ofiarą poważnych problemów z orientacją. Jego powrót do pracy w General Motors był więc częściowy i przestał pracować nad projektem Firebird.

Zamieszkał wraz z żoną w Farmington, na przedmieściach Detroit, Stéphane zmarł niedaleko stamtąd, 12 listopada 1998 roku, w wieku 66 lat, w małym miasteczku Brighton.

Stefan Habsburg-Lothringen jest pochowany na cmentarzu św. Wacława w hrabstwie Leelanau w stanie Michigan. Jest to cmentarz w pobliżu kościoła katolickiego św. Wacława pod wezwaniem Świętego Księcia Czech Wacława I. Region, w którym się znajduje, przyjmował imigrantów z Europy w XIX wieku, zwłaszcza z Czech, prowincji, w której rządzili Habsburgowie aż do rozpadu Austro-Węgier w 1918 roku.


Żródła:

Stéphane de Habsbourg-Toscane w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Stefan Habsburg, von Österreich w "The Peerage" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Stefan von Österreich (Österreich-Toscana) w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

03-05-2022