POCZET KRÓLÓW I PRETENDENTÓW HISZPANII

Trastámara 1479-1555

Izabela I królowa Hiszpanii od 19 stycznia 1479 roku do 26 listopada 1504 roku

Ferdynand V król Hiszpanii od 19 stycznia 1479 roku do 26 listopada 1504 roku

Joanna "Obłąkana" królowa Hiszpanii od 27 listopada 1504 roku do 11 kwietnia 1555 roku

Filip I Habsburg król Hiszpanii od 27 listopada 1504 roku do 25 września 1506 roku

Ferdynand V regent Kastylii i Leonu od 26 listopada 1506 roku do 27 czerwca 1506 roku

Franciszek (Francisco) Cisneros regent Kastylii i Leonu od 25 września 1506 roku do 19 września 1517 roku

Ferdynand V regent Kastylii i Leonu od 17 sierpnia 1507 roku do 23 stycznia 1516 roku

Alfons de Aragóna regent Aragonii od 23 stycznia 1516 roku do 29 lipca 1518 roku

Germaine Urszula de Foix regentka Aragonii od 23 stycznia 1516 roku do 29 lipca 1518 roku

Hadrian (Adriaan) Floriszoon Boeyens regent Hiszpanii od 17 marca 1520 roku do 9 stycznia 1522 roku

HABSBURGOWIE
23 stycznia 1516 roku do 1 listopada 1700 roku

Karol I król Hiszpanii od 23 stycznia 1516 roku do 16 stycznia 1556 roku

Izabela Portugalska regentka Hiszpanii w 1528 roku, od 1529 roku do 1533 roku, od 1535 roku do 1536 roku i od 1538 roku do 1 maja 1539 roku

Filip Habsburg regent Hiszpanii od 1539 roku do 1541 roku

Juan Pardo de Tavera regent Hiszapnii od 1539 roku do 1541 roku

Filip Habsburg regent Hiszpanii od 1543 roku do 1548 roku, od 1551 roku do 25 lipca 1554 roku

Maksymilian Habsburg regent Hiszpanii od 1548 roku do 1551 roku

Maria Habsburżanka regentka Hiszapnii od 1548 roku do 1551 roku

Filip Habsburg regent Hiszpanii od 1551 roku do 25 lipca 1554 roku

Joanna Habsburg de Austria regentka Hiszpanii od 25 lipca 1554 roku do 1556 roku

Filip II król Hiszpanii od 16 stycznia 1556 roku do 13 września 1598 roku

Filip III król Hiszpanii od 13 września 1598 roku do 31 marca 1621 roku

Fernando de Acevedo y González regent (gubernator Królestwa) jako przewodniczący Rady Kastylii od 22 kwiecień 1619 roku do 4 grudnia 1619 roku

Filip IV król Hiszpanii od 31 marca 1621 roku do 17 września 1665 roku

Gaspar de Guzmán y Pimentel faktyczny władca Hiszpanii od 1622 roku do 1643 roku

Elżbieta Izabela Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme regentka Hiszpanii od 1640 roku do 1659 roku

Karol II "Szalony" król Hiszpanii od 17 września 1665 roku do 1 listopada 1700 roku

Marianna Austriacka regentka Hiszpanii od 17 września 1665 roku do 6 listopada 1675 roku

Maria Anna Wittelsbach-Neuburska przwodnicząca Rady Regencyjnej od 1 listopada 1700 roku do 18 lutego 1701 roku

Luis Fernández de Portocarrero regent Hiszpanii od 29 października 1700 roku do 1 listopada 1701 roku

Rada gubernatorów Królestwa od 17 września 1665 roku do 17 listopada 1700 roku

BURBONOWIE 1700-1808

Filip V król Hiszpanii od 16 listopada 1700 roku do abdykacji 14 stycznia 1724 roku

Luis Fernández de Portocarrero członek Rady Regencyjnej w Hiszpanii od 1 listopada 1700 roku do 18 lutego 1701 roku i generalny gubernator Rady Regencyjnej od 1 września 1701 roku do 17 stycznia 1703 roku

Anna Maria de La Tremoille faktyczna władczyni Hiszpanii od 1701 roku do 1705 roku i od 1705 roku do 1715 roku

Karol III Habsburg tytularny król Hiszpanii od 12 września 1703 roku do 7 września 1714 roku

Elżbieta Krystyna Welf regentka Hiszpanii od 27 września 1711 roku do marca 1713 roku

Guido von Starhemberg wicekról Hiszpanii od 27 września 1711 roku do marca 1713 roku

Ludwik I król Hiszpanii od 15 stycznia 1724 roku do 31 sierpnia 1724 roku

Juan Bautista de Orendain y Azpilgüeta regent Hiszpanii od 31 sierpnia 1724 roku do 6 września 1724 roku

Filip V król Hiszpanii od 6 września 1724 roku do 9 lipca 1746 roku

Ferdynand VI król Hiszpanii od 9 lipca 1746 roku do 10 sierpnia 1759 roku

Karol III król Hiszpanii od 10 sierpnia 1759 roku do 14 grudnia 1788 roku

Elżbieta Farnese regentka Hiszpanii od 10 sierpnia do 9 grudnia 1759 roku

Ricardo Wall y Devreux regent od 10 sierpnia 1759 roku do 17 października 1759 roku

Karol IV król Hiszpanii od 14 grudnia 1788 roku do 19 marca 1808 roku

Emanuel de Godoy y Alvarez de Faria minister stanu Hiszpanii i faktyczny rządca Hiszpanii od 1792 roku 1808 roku

Ferdynand VII "Upragniony" król Hiszpanii od 19 marca do 10 kwietnia 1808 roku

Antonio Pascual de Borbón y Wettin przewodniczący Rady Regencyjnej od 8 kwietnia do 4 maja 1808 roku

Karol IV król Hiszpanii od 6 maja do 6 maja 1808 roku

Rada Gubernatorów i Regentów od 9 czerwca 1808 roku do 31 stycznia 1810 roku

BONAPARTE 1808-1813

Joachim Napoleon Murat porucznik generalny Hiszpanii od 4 maja do 20 lipca 1808 roku

Józef I Napoleon Bonaparte król Hiszpanii od 7 lipca 1808 roku do 11 grudnia 1813 roku

José Monino członek Rady Regencyjnej od 25 września 1808 roku do 1 października 1808 roku i od 1 października 1808 roku do 30 grudnia 1808 roku

Vicente Joaquín Osorio de Moscoso y Guzmán członek Rady Regencyjnej od 30 grudnia 1808 roku do 1 maja 1809 roku i od 1 maja 1809 roku do 1 listopada 1809 roku

Juan Acisclo de Vera członek Rady Regencyjnej od 1 listopada 1809 roku do 31 stycznia 1810 roku

Francisco Javier Castanos y Arragorri Urioste y Olavide przewodniczący Rady Regencyjnej od 1 lutego 1810 roku do 29 maja 1810 roku

Pedro Benito Antonio de Quevedo y Quintano członek Rady Regencyjnej od 29 maja 1810 roku do 26 września 1810 roku

Francisco de Saavedra y Sangronis przewodniczący Rady Regencyjnej od 27 września 1810 roku do 28 października 1810 roku

Pedro Agar y Bustillo przewodniczący Rady Regencyjnej od 28 października 1810 roku do 8 grudnia 1810 roku

Ramón Ruffino Patino y Osorio członek Rady Regencyjnej od 29 października 1810 roku do 22 stycznia 1812 roku

Joaquín Blake y Joyes członek Rady Regencyjnej Królestwa od 8 grudnia 1810 roku do 8 kwietnia 1811 roku

Pedro Agar y Bustillo przewodniczący Rady Regencyjnej od 8 kwietnia 1811 roku do 8 sierpnia 1811 roku

Gabriel de Císcar y Císcar członek Rady Regencyjnej od 8 grudnia 1810 roku do 8 grudnia 1811 roku

Pedro Agar y Bustillo przewodniczący Rady Regencyjnej od 8 grudnia 1811 roku do 22 stycznia 1812 roku

Joaquín de Mosquera y Figueroa prezydent Rady Regencyjnej Królestwa od 22 stycznia 1812 roku do 15 czerwca 1812 roku

Pedro Alcántara de Toledo y Salm-Salm przewodniczący Rady Regencyjnej od 15 czerwca 1812 roku do 15 grudnia 1812 roku

Enrique José O'Donnell y Mareschal członek Rady Regencyjnej od 18 sierpnia 1812 roku do 8 marca 1813 roku

Juan María de Villavicencio prezydent Rady Regencyjnej Królestwa od 15 grudnia 1812 roku do 8 marca 1813 roku

Luis María de Borbón y Vallabriga prezydent Rady Regencyjnej Królestwa od 8 marca 1813 roku do 22 marca 1813 roku, przewodnicząc Rady Regencyjnej od 22 marca 1813 roku do 10 maj 1814 roku

Jean de Dieu Soult porucznik generalny Hiszpanii od 1 lipca do 11 grudnia 1813 roku

BURBONOWIE 1813-1870

Ferdynand VII "Upragniony" król Hiszpanii od 11 grudnia 1813 roku do 29 września 1833 roku

Luis María de Borbón y Vallabriga przewodniczący Tymczasowej Junty Gubernatorów od 9 marca 1820 roku do 9 lipca 1820 roku

Francisco Ramón de Eguía Letona przewodniczący Junty Gubernatorów od 9 kwietnia do 25 maja 1823 roku

Pedro Alcántara de Toledo y Salm-Salm przewodniczący Rady Regencyjnej od 25 maja 1823 roku do 1 października 1823 roku

Rada Regentów od 11 czerwca 1823 roku do 1 października 1823 roku

Gabriel de Císcar y Císcar członek Rady Regencyjnej od 11 czerwca 1823 roku do 1 października 1823 roku

Cayetano Valdés y Flores Bazán członek Rada Regentów od 11 czerwca 1823 roku do 1 października 1823 roku

Gaspar de Vigodet członek Rada Regentów od 11 czerwca 1823 roku do 1 października 1823 roku

Izabela II królowa Hiszpanii od 29 września 1833 roku do 30 września 1868 roku, formalna abdykacja 25 czerwca 1870 roku

Maria Krystyna Austriacka regentka Hiszpanii od 29 września 1833 roku do 12 października 1840 roku

Franciszek de Asis tytularny król Hiszpanii od 10 października 1845 roku do 13 kwietnia 1902 roku

Francisco de Paula de Cea Bermúdez y Buzo przewodniczący Rady Regencyjnej od 29 września 1833 roku do 15 stycznia 1834 roku

Francisco de Paula Martínez de la Rosa przewodniczący Rady Regencyjnej od 15 stycznia 1834 roku do 7 czerwca 1835 roku

José María Queipo de Llano y Ruíz de Saravia przewodniczący Rady Regencyjnej od 7 czerwca 1835 roku do 14 września 1835 roku

Juan Álvarez Mendizábal przewodniczący Rady Regencyjnej od 14 września 1835 roku do 15 maja 1836 roku

Francisco Javier Istúriz Montero przewodniczący Rady Regencyjnej od 15 maja 1836 roku do 14 sierpnia 1836 roku

José María Calatrava Peinado przewodniczący Rady Regencyjnej od 14 sierpnia 1836 roku do 18 sierpnia 1827 roku

Eusebio Bardají Azara przewodniczący Rady Regencyjnej od 18 sierpnia 1837 roku do 16 grudnia 1837 roku

Narciso IV de Heredia y Begines de los Ríos przewodniczący Rady Regencyjnej od 16 grudnia 1837 roku do 16 września 1838 roku

Bernardino Fernández de Velasco Pacheco przewodniczący Rady Regencyjnej od 16 września 1838 roku do 9 grudnia 1838 roku

Evaristo Pérez de Castro y Colomera przewodniczący Rady Regencyjnej od 9 grudnia 1838 roku do 20 lipca 1840 roku

António Bonifácio González y González przewodniczący Rady Regencyjnej od 20 lipca do 12 sierpnia 1840 roku

Modesto Cortázar Leal de Ibarra przewodniczący Rady Regencyjnej od 12 sierpnia 1840 roku do 16 września 1840 roku

Joaquín Baldomero Fernández Espartero regent Hiszpanii od 16 września 1840 roku do 23 lipca 1843 roku

António Bonifácio González y González przewodniczący Rady Regencyjnej od 20 maja 1841 roku do 17 czerwca 1842 roku

José Ramón Rodil y Campillo przewodniczący Rady Regencyjnej od 17 czerwca 1842 roku do 9 maja 1843 roku

Joaquín María López y López przewodniczący Rady Regencyjnej od 9 maja do 19 maja 1843 roku i od 23 lipca do 30 lipca 1843 roku, regent Hiszpanii od 30 lipca 1843 roku do 10 listopada 1843 roku

Álvaro Gómez Becerra przewodniczący Rady Regencyjnej od 19 maja do 23 lipca 1843 roku

Baldomero I król Hiszpanii "de jure" od 1868 roku do 1872 roku

Rząd Tymczasowy 1868-1870

Francisco Serrano y Domínguez prezydent Rady Gubernatorów Hiszpanii od 8 października 1868 roku do 25 lutego 1869 roku, regent Królestwa Hiszpanii od 25 lutego 1869 roku do 2 stycznia 1871 roku

SABAUDZKA 1870-1873

Amadeusz I król Hiszpanii (proklamowany 16 listopada 1870 roku, przyjął koronę 3 grudnia 1870 roku, abdykował 11 lutego 1873 roku)

Pierwsza Republika 1873-1874

BURBONOWIE 1874-1931 (1941)

Alfons XII Bourbon król Hiszpanii od 29 grudnia 1874 roku do 25 listopda 1885 roku

Antonio Cánovas del Castillo przewodniczący Rady Regencyjnej Hiszpanii od 31 grudnia 1874 roku do 14 stycznia 1875 roku

Maria de las Mercedes Bourbon królowa Hiszpanii od od 25 listopada 1885 roku do 17 maja 1886 roku

Interregnum 1885-1886

Maria Krystyna Austriacka regentka Hiszpanii od 25 listopada 1885 roku do 7 maja 1902 roku

Alfons XIII Bourbon król Hiszpanii od 25 listopada 1885 roku do 14 kwietnia 1931 roku, faktycznie do 15 stycznia 1941 roku

Druga Republika 1931-1939

Miguel Primo de Rivera y Orbaneja sprawował w Hiszpanii rządy dyktatorskie od 13 września 1923 roku do 28 stycznia 1930 roku

Miguel Cabanellas Ferrer regent od 23 lipca do 1 października 1936 roku

Państwo faszystowskie ("Regencja" [Caudillo] od 1947 roku) 1939-1975

Francisco Franco y Bahamonde regent-dyktator od 1 października 1936 roku do 20 listopada 1975 roku

Esteban de Bilbao Eguia członek Rady Regencyjnej 22 października do 27 października 1949 roku

Leopoldo Eijo Garay członek Rady Regencyjnej 22 października do 27 października 1949 roku

Miguel Ponte y Manso de Zuniga członek Rady Regencyjnej 22 października do 27 października 1949 roku

Juan Carlos Alfons Wiktor Maria de Borbón y Borbón-Dos Sicilias regent Hiszpanii od 19 lipca do 2 wrzesień 1974 roku i od 30 października do 20 listopada do 1975 roku

Rada Regencyjna od 20 do 22 listopada 1975 roku

Alejandro Rodríguez de Valcárcel y Nebreda przewodniczący Rady Regencyjnej od 20 do 22 listopada 1975 roku

Pedro Cantero Cuadrado
członek Rady Regencyjnej od 20 do 22 listopada 1975 roku

Ángel Salas Larrazábal członek Rady Regencyjnej od 20 do 22 listopada 1975 roku

BURBONOWIE OD 1975 ROKU

Juan Carlos Teresa Silvestre Alfonso de Borbón y Battenberg tytularny król Hiszpanii od 28 lutego 1941 roku do od 22 listopada 1975 roku

Jan Karol I król Hiszpanii od 22 listopada 1975 roku do abdykacji 18 czerwca 2014 roku

Filip VI król Hiszpanii od 19 czerwca 2014 roku

PRETENDENCI DO TRONU HISZPANII

"KARLIŚCI"

Karol V Bourbon
karlistowski król Hiszpanii od 1 października 1833 roku do 18 maja 1845 roku

Karol VI Bourbon karlistowski król Hiszpanii od 18 maja 1845 roku do 2 czerwca 1860 roku

Jan III Bourbon karlistowski krol Hiszpanii od 2 czerwca 1860 roku do 3 października 1868 roku

Karol VII Bourbon karlistowski król Hiszpanii od 3 października 1868 roku do 18 lipca 1909 roku

Alfons II Bourbon-Two Siclies książę Asturii i następca trony hiszpańskiego od 17 października 1904 roku do 10 maja 1907 roku, pretendent do tronu hiszpańskiego od 17 października 1904 roku

Jakub III Bourbon karlistowski król Hiszpanii od 18 lipca 1909 roku do 2 października 1931 roku

Alfons Karol I Bourbon karlistowski król Hiszpanii od 2 października 1931 roku do 27 sierpnia 1936 roku

Antoni Habsburg pretendent do tronu hiszpańskiego od 27 sierpnia 1936 roku do 1936 roku

(Francisco) Javier I Bourbon-Parma karlistowski regent Hiszpanii od 27 sierpnia 1936 roku do 20 maja 1952 roku, karlistowski król Hiszpanii od 20 maja 1952 roku do 20 kwietnia 1975 roku

Karol (VIII) Habsburg pretendent do tronu hiszpańskiego od 1936 roku do 24 grudnia 1953 roku

Leopold Habsburg pretendent do tronu hiszpańskiego od 1953 roku do zrzczenia się w 1956 roku

Franciszek Habsburg pretendent do tronu hiszpańskiego od 24 grudnia 1953 roku do 9 maja 1975 roku

Karol Hugo I Bourbon-Parma karlistowski król Hiszpanii od 20 kwietnia 1975 roku do 5 stycznia 1979 roku

Henryk (V) Bourbon-Parma karlistowski regent Hiszpanii od 5 stycznia 1979 roku

BONAPARTE

Karolina Napoléona Bonaparte infantka Hiszpanii od 1808 roku do 1813 roku

Zénaide Bonaparte infantka Hiszpanii od 1808 roku do 1813 roku

SPIS HOME