Tytularni Królowie Jerozolimy

Tytularni Królowie Jerozolimy

Dynastia de Poitiers-Lusignan

następcy Henryka II, króla Cypru i tytularnego króla Jerozolimy

Hugo II tytularny król Jerozolimy od 31 marca 1324 roku do 10 października 1359 roku

Piotr I tytularny król Jerozolimy od 10 października 1359 roku do 18 stycznia 1369 roku

Piotr II tytularny król Jerozolimy od 18 stycznia 1369 roku do 17 października 1382 roku

Jakub I tytularny król Jerozolimy od 17 października 1382 roku do 20 września 1398 roku

Janus tytularny król Jerozolimy od 20 września 1398 roku do 19 czerwca 1432 roku

Jan III tytularny król Jerozolimy od 19 czerwca 1432 roku do 26 lipca 1458 roku

Charlotta tytularna królowa de jure Jerozolimy od 26 lipca 1458 roku do 16 lipca 1464 roku (faktycznie do 16 lipca 1487 roku)

W 1464 roku Charlotta została usunięta z tronu cypryjskiego i tytularnego jerozolimskiego. Nadal jednak uważana była za prawowitą królową.

W 1485 roku po śmieci męża Ludwika Sabaudzkiego, scedowała swoje prawa do tronu na rzecz kuzyna - Karola I Sabaudzkiego

Dynastia Sabaudzka

sabaudzka linia legitymistyczna

Ludwik Sabaudzki tytularny król iure uxoris Jerozolimy od 4 października 1459 roku do 16 lipca 1464 roku [faktycznie do sierpnia 1482 roku] (mąż Charlotty de Lusignan)

Karol I "Wojownik" tytularny król Jerozolimy od 1485 roku do 13 marca 1490 roku

Karol II Jan Amadeusz tytularny król Jerozolimy od 13 marca 1490 roku do 16 kwietnia 1496 roku

Po śmieci Karola II Księstwo Sabaudii przejął jego najbliższy męski krewny Filip II, pretensje do tronu cypryjskiego i jerozolimskiego zgłosiła jednak siostra Karola - Jolanta.

Tron Sabaudzki mogli dziedziczyć jedynie mężczyźni, a co do dziedzictwa Lusignanów nie było tego typu restrykcji

Dynastia Lusignan

linia faktycznych królów Cypru

Jakub II "Bastard" tytularny król de facto Jerozolimy od września 1461 roku do 10 lipca 1473 roku

Jakub III tytularny król Jerozolimy od 10 lipca 1473 roku do 26 sierpnia 1474 roku

Katarzyna Cornaro tytularna królowa Jerozolimy od 26 sierpnia 1474 roku do 26 lutego 1489 roku

W 1489 roku Katarzyna przekazała swoje królestwo i prawa do tronu jerozolimskiego Republice Weneckiej

Dynastia Sabaudzka

linia Filipa II księcia Sabaudii

Filip II Sabaudzki tytularny król Jerozolimy od 1496 roku do 7 listopada 1497 roku

Filibert "Piękny" tytularny król Jerozolimy od 7 listopada 1497 roku do 1504 roku

Karol III "Dobry" tytularny król Jerozolimy od 1504 roku do 17 sierpnia 1553 roku

Emanuel Filibert tytularny król Jerozolimy od 7 sierpnia 1553 roku do 30 sierpnia 1580 roku

Karol Emanuel I Wielki tytularny król Jerozolimy od 30 sierpnia 1580 roku do 26 lipca 1630 roku

Wiktor Amadeusz I tytularny król Jerozolimy od 26 lipca 1630 roku do 7 października 1637 roku

Franciszek Hiacynt tytularny król Jerozolimy od 7 października 1637 roku do 1638 roku

Karol Emanuel II tytularny król Jerozolimy od 1638 roku do 12 czerwca 1675 roku

Wiktor Amadeusz II tytularny król Jerozolimy od 12 czerwca 1675 roku do 1730 roku

Karol Emanuel III tytularny król Jerozolimy od 1730 roku do 20 lutego 1773 roku

Wiktor Amadeusz III tytularny król Jerozolimy od 20 lutego 1773 roku do 16 października 1796 roku

Karol Emanuel IV tytularny król Jerozolimy od 16 października 1796 roku do 1802 roku

Wiktor Emanuel I tytularny król Jerozolimy od 1802 roku do 1821 roku

Karol Feliks tytularny król Jerozolimy od 1821 roku do 1831 roku

Karol Albert tytularny król Jerozolimy od 1831 roku do 1849 roku

Wiktor Emanuel II tytularny król Jerozolimy od 1849 roku do 9 stycznia 1878 roku

Humbert I tytularny król Jerozolimy od 9 stycznia 1878 roku do 29 lipca 1900 roku

Wiktor Emanuel III tytularny król Jerozolimy od 29 lipca 1900 roku do 9 maja 1946 roku

Humbert II tytularny król Jerozolimy od 9 maja 1946 roku do 13 czerwca 1946 roku

Wiktor Emanuel (IV) tytularny król Jerozolimy od 18 marca 1983 roku

linia Jolanty, siostry Karola II

Jolanta Ludwika tytularna królowa Jerozolimy od 16 kwietnia 1496 roku do 12 września 1499 roku

Filibert "Piękny" tytularny król Jerozolimy od 7 listopada 1497 roku do 10 września 1504 roku (mąż Jolanty, książę Sabaudii)

Szarlotta Neapolitańska tytularna królowa Jerozolimy od 27 stycznia 1499 roku do 16 października 1506 roku

Anne de Laval tytularna królowa Jerozolimy od 16 października 1506 roku do 1554 roku

Dynastie de La Trémoille

Louis III pretendent do tronu Jerozolimy od 1554 roku do 25 marca 1577 roku

Claude pretendent do tronu Jerozolimy od 25 marca 1577 roku do 25 października 1604 roku

Henri pretendent do tronu Jerozolimy od 25 października 1604 roku do 21 stycznia 1674 roku

Henri-Charles pretendent do tronu Jerozolimy od 21 stycznia 1674 roku do 14 wrzesnia 1672 roku

Charles-Belgique pretendent do tronu Jerozolimy od 14 wrzesnia 1672 roku do 1 czerwca 1709 roku

Charles-Louis pretendent do tronu Jerozolimy od 1 czerwca 1709 roku do 9 października 1719 roku

Charles-Armand pretendent do tronu Jerozolimy od 9 października 1719 roku do 23 maja 1741 roku

Jean-Bretagne pretendent do tronu Jerozolimy od 23 maja 1741 roku do 15 maja 1792 roku

Charles-Bretagne pretendent do tronu Jerozolimy od 15 maja 1792 roku do 10 listopada 1839 roku

Dynastia Andegawenów

następcy Karola I, króla Neapolu i Jerozolimy

starsza linia andegaweńska

Karol I Andegaweński, odkupił prawa do tronu Jerozolimskiego od wygnanej przez Hugona I, pretendentki do tronu, Marii z Antiochii.

Maria była wnuczką Amalryka I i Izabeli I. 18 marca 1277 roku odsprzedała ona swoje prawa do tronu Karolowi, za 1000 funtów złota i 4000 liwrów dożywotniej renty. Transakcja uzyskała akceptację i potwierdzenie papieża. Karol jednak tylko parę lat kontrolował część Królestwa.

Karol I tytularny król Jerozolimy od 18 marca 1277 roku do 7 stycznia 1285 roku

Karol II "Kulawy" tytularny król Jerozolimy od 7 stycznia 1285 roku do 6 maj 1309 roku

Robert I "Mądry" tytularny król Jerozolimy od 6 maja 1309 roku do 20 stycznia 1343 roku

Joanna I tytularna królowa Jerozolimy od 20 stycznia 1343 roku do 22 maja 1382 roku

młodsza linia andegaweńska

Karol III "Mały" z Durazzo tytularny król Jerozolimy od 2 czerwca 1381 roku do 24 lutego 1386 roku

Władysław I tytularny król Jerozolimy od 24 lutego 1386 roku do 6 sierpnia 1414 roku

Joanna II tytularna królowa Jerozolimy od 6 sierpnia 1414 roku do 2 lutego 1435 roku (zapisała swe prawa Rene Andegaweńskiemu)

Dynastia Walezjuszy

linia Valois-Anjou

Ludwik I tytularny król Jerozolimy od 22 maja 1382 roku do 22 września 1384 roku

Ludwik II tytularny król Jerozolimy od 22 września 1384 roku do 29 kwietnia 1417 roku

Ludwik III tytularny król Jerozolimy od 29 kwietnia 1417 roku do 12 listopada 1434 roku

Rene I "Dobry" Andegaweński tytularny król Jerozolimy od 12 listopada 1434 roku do 10 lipca 1480 roku

Karol IV Maine tytularny król Jerozolimy od 10 lipca 1480 roku do 11 listopada 1481 roku

Rene połączył roszczenia dwóch linii. W 1441 roku kontrola nad Królestwem Neapolu została utracona na rzecz Alfonsa V, króla Aragonii, który również przejął roszczenia do tronu jerozolimskiego. Spowodowało to ponowne rozwarstwienie pretendentów

linia andegaweńsko-lotaryńska

Jolanta Andegaweńska tytularna królowa Jerozolimy od 11 listopada 1481 roku do 23 lutego 1483 roku

Dynastia Baudemont-Vaudemont Lotaryńska

Rene II tytularny król Jerozolimy od 23 lutego 1483 roku do 10 grudnia 1508 roku

Antoni I "Dobry" tytularny król Jerozolimy 1508-1544

Franciszek I tytularny król Jerozolimy 1544-1545

Karol III "Wielki" tytularny król Jerozolimy 1545-1608

Henryk II tytularny król Jerozolimy 1608-1624

Nicole tytularny król Jerozolimy 1624-1657

Karol IV tytularny król Jerozolimy 1624-1657

Ferdynand I Filip tytularny król Jerozolimy 1657-1659

Karol V Leopold tytularny król Jerozolimy 1659 roku do 18 kwietnia 1690 roku

Leopold I Józef tytularny król Jerozolimy od 1690 roku do 27 marca 1729 roku (przywrócił używanie tytułu w 1700 roku)

Franciszek II tytularny król Jerozolimy od 27 marca 1729 roku do 18 sierpnia 1765 roku

Dynastia Habsbursko-Lotaryńska

Józef tytularny król Jerozolimy od 18 sierpnia 1765 roku do 20 lutego 1790 roku

Leopold II tytularny król Jerozolimy od 20 lutego 1790 roku do 1 marca 1792 roku

Franciszek tytularny król Jerozolimy od 1 marca 1792 roku do 2 marca 1835 roku

Ferdynand tytularny król Jerozolimy od 2 marca 1835 roku do abdykacji 2 grudnia 1848 roku

Franciszek Józef I tytularny król Jerozolimy od 2 grudnia 1848 roku do 21 kwietnia 1916 roku

Karol I tytularny król Jerozolimy od 21 listopada 1916 roku do 1 kwietnia 1922 roku

Otto tytularny król Jerozolimy od 1 kwietnia 1922 roku do 1 stycznia 2007 roku

Karol II tytularny król Jerozolimy od 1 stycznia 2007 roku

Dynastia Trastámara

linia królów aragońskich

Alfons I tytularny król Jerozolimy od 2 czerwca 1442 roku do 27 czerwca 1458 roku

Ferdynand I tytularny król Jerozolimy od 27 stycznia 1458 roku do 25 stycznia 1494 roku

Alfons II tytularny król Jerozolimy od 25 stycznia 1494 roku do abdykacji 23 stycznia 1495 roku

Ferdinand II tytularny król Jerozolimy od 23 stycznia 1495 roku do 7 października 1496 roku

Fryderyk tytularny król Jerozolimy od 7 października 1496 roku do 2 sierpnia 1501 roku

Ferdynand III "Katolicki" tytularny król Jerozolimy od 9 listopada 1504 roku do 23 stycznia 1516 roku

Dynastia Habsburgów

Karol V tytularny król Jerozolimy od 23 stycznia 1516 roku do 25 lipca 1554 roku

Filip I "Rozważny" tytularny król Jerozolimy od 25 lipca 1554 roku do 13 września 1598 roku

Filip II "Pobożny" tytularny król Jerozolimy od 13 września 1598 roku do 31 marca 1621 roku

Filip III "Wielki" tytularny król Jerozolimy od 31 marca 1621 roku do 17 września 1665 roku

Karol IV "Opętany, Szalony" tytularny król Jerozolimy od 17 września 1665 roku do 1 listopada 1700 roku

Po wojnie o hiszpańską sukcesję tron Hiszpanii został rozdzielony z królestwem Neapolu, które od 1759 roku przekształciło się w Królestwo Obojga Sycylii

Dynastia Burbonów

Filip V tytularny król Jerozolimy od 16 listopada 1700 roku do abdykacji 14 stycznia 1724 roku

Ludwik I tytularny król Jerozolimy od 15 stycznia do 31 sierpnia 1724 roku

Filip V tytularny król Jerozolimy od 6 września 1724 roku do 9 lipca 1746 roku

Ferdynand VI tytularny król Jerozolimy od 9 lipca 1746 roku do 10 sierpnia 1759 roku

Karol III tytularny król Jerozolimy od 10 sierpnia 1759 roku do 14 grudnia 1788 roku

Karol IV tytularny król Jerozolimy od 14 grudnia 1788 roku do 19 marca 1808 roku

Ferdynand VII "Upragniony" tytularny król Jerozolimy od 19 marca 1808 roku do 29 września 1833 roku

Izabela II tytularny król Jerozolimy od 29 września 1833 roku do abdykacja 25 czerwca 1870 roku

Alfons XII tytularny król Jerozolimy od 29 grudnia 1874 roku do 25 listopda 1885 roku

Alfons XIII "Pogrobowiec" tytularny król Jerozolimy od 25 listopada 1885 roku do 15 stycznia 1941 roku

Jan tytularny król Jerozolimy od 28 lutego 1941 roku do od 22 listopada 1975 roku

Jan Karol I tytularny król Jerozolimy od 22 listopada 1975 roku do abdykacji 18 czerwca 2014 roku

Filip VI tytularny król Jerozolimy od 19 czerwca 2014 roku

Dynastia Habsburgów

Karol VI tytularny król Jerozolimy od 17 lutego 1720 roku do 20 października 1740 roku

Dynastia Burbonów

linia królów Obojga Sycylii

Karol III tytularny król Jerozolimy od 10 sierpnia 1759 roku do 14 grudnia 1788 roku

Ferdynand I tytularny król Jerozolimy od 10 września 1759 roku do 4 stycznia 1825 roku

Franciszek I tytularny król Jerozolimy od 4 stycznia 1825 roku do 8 listopada 1830 roku

Ferdynand I "Król Bomba" tytularny król Jerozolimy od 8 listopada 1830 roku do 22 maja 1859 roku

Franciszek II tytularny król Jerozolimy od 22 maja 1859 roku do 27 grudnia 1894 roku (w 1860 roku utracił tron królestwa Obojga Sycylii)

Alfons tytularny król Jerozolimy od 27 grudnia 1894 roku do 26 maja 1934 roku

Ferdynand Pius tytularny król Jerozolimy od 26 maja 1934 roku do 17 stycznia 1960 roku

Po śmierci Ferdynanda Piusa doszło do rozłamu w rodzinie

linia książąt Castro

Rajner (książę Castro) tytularny król Jerozolimy od 17 stycznia 1960 roku do 13 stycznia 1973 roku

Ferdynand Maria (książę Castro) tytularny król Jerozolimy od 13 stycznia 1973 roku do 20 marca 2008 roku

Karol (książę Castro) tytularny król Jerozolimy od 20 marca 2008 roku

linia książąt Kalabrii

Alfons (książę Kalabrii) tytularny król Jerozolimy od 17 stycznia 1960 roku do 3 lutego 1964 roku

Karol (książę Kalabrii) tytularny król Jerozolimy od 3 lutego 1964 roku

Dynastia Burbonów

linia królów Hiszpanii

Juan Carlos de Borbón y Battenber tytularny król Jerozolimy od 28 lutego 1941 roku do od 22 listopada 1975 roku

Juan Carlos I tytularny król Jerozolimy od 22 listopada 1975 roku do abdykacji 18 czerwca 2014 roku

Filip VI tytularny król Jerozolimy od 19 czerwca 2014 roku

SPIS HOME