WŁADCY MOSKIEWSCY

DYNASTIA RURYKOWICZÓW

gród moskiewski w obębie Wielkiego Księstwa włodzimierskiego

Włodzimierz Suzdalski gubernator mianowany od 1212 roku do 1263 roku

KSIĄŻĘTA MOSKIEWSCY

Włodzimierz Wsiewołodowic I książę moskiewski od 1213 roku do 1217 roku

Włodzimierz Juriewicz książę moskiewski od 1237 roku do 1238 roku

Włodzimierz Suzdalski książę moskiewski w 1238 roku

Jarosław Wsiewołodowicz książę moskiewski 1238-1246

Michał Jarosławicz książę moskiewski 1246-1248

Michał Jarosławicz Korybut "Chrobry" książę moskiewski 1246/1247-1248

WIELCY KSIĄŻĘTA WŁODZIMIERSCY I KSIĄŻĘTA MOSKIEWSCY 1248-1263

Borys książę moskiewski 1248-1263

w 1263 roku Księstwo Moskiewskie zostało ponownie wydzielone z woli Aleksandra Newskiego

Daniel Aleksandrowicz książę moskiewski od 1263 roku do 5 marca 1303 roku

Jerzy I Daniłowicz (wieki książę włodzimierski Jerzy III) książę moskiewski od 5 marca 1300 roku do 21 listopada 1325 roku

Iwan I Daniłowicz "Kalita" (wieki książę włodzimierski Iwan I) książę moskiewski od 1325 roku do 31 mara 1340 roku

WIELSCY KSIĄŻĘTA MOSKIEWSCY

Szymon Iwanowicz I "Dumny" (wieki książę włodzimierski Szymon I) książę moskiewski od 31 marca 1340 roku do 27 kwietnia 1353 roku

Iwan II "Piękny" (książę Wlodzimierski Iwan II) książę moskiewski od 27 kwietnia 1353 roku do 13 listopada 1359 roku

Dymitr III "Doński" (książę włodzimierski Dymitr IV (I)) wielki książę moskiewski od 1359 roku do 1389 roku

Dymitr IV ( wieki książe włodzimierski Dymitr III) wielki książę moskiewski od 1360 roku do 1363 roku

połączenie wielkiego księstwa włodzimierskiego z księstwem moskiewskim

Wasyl I wielki książę moskiewski od 1389 roku do 1425 roku

Wasyl II "Ślepy" wielki książę moskiewski od 27 lutego do 25 kwietnia 1433 roku

Jerzy IV wielki książę moskiewski od 25 kwietnia do 28 września 1433 roku

Wasyl II "Ślepy" (ponownie) wielki książę moskiewski od 28 września 1433 roku do 31 marca 1434 roku

Jerzy IV (ponownie) wielki książę moskiewski od 31 marca do 5 czerwca 1434 roku

Wasyl II "Ślepy" (ponownie) wielki książę moskiewski od lipca 1434 roku do 7 lipca 1445 roku

Dymitr V "Szemieka" wielki książę moskiewski od 7 lipca 1445 roku do 26 października 1445 roku

Wasyl II "Ślepy" (ponownie) wielki książę moskiewski od 26 października 1445 roku do 12 lutego 1446 roku

Dymitr V "Szemieka" (ponownie) wielki książę moskiewski od 12 lutego 1446 roku do 17 lutego 1447 roku

Wasyl II "Ślepy" (ponownie) wielki książę moskiewski od 17 lutego 1447 roku do 27 marca 1462 roku

Iwan III "Srogi" wielki książę moskiewski od 28 marca 1462 roku do 1487 roku i I cara Wszechrusi od 1487 roku do 27 października 1505 roku

Iwan "Młody" koregent moskiewski od 15 września 1485 roku do 7 marca 1490 roku

Wasyl III car moskiewski od 27 października 1505 roku do 3 grudnia 1533 roku

Helena Glińska regentka Moskwy od 4 grudnia 1533 roku do 13 kwietnia 1538 roku

Andriej Iwanowicz Starycki członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do marcu 1534 roku

Michał Lwowicz Gliński członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do lipca 1534 roku

Michał Tuchkov członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do

Wasyl Wasiliewicz "Cichy" Szujski członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do listopada 1538 roku

Iwan Wasiliewicz Szujski członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do lipca 1540 roku

Iwan Fiodorowicz Belski członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do sierpnia 1534 roku i od kwietnia 1538 roku do lipca 1540 roku

Michaił Zahar'in-Jurjewski (Koszkin-Zacharin) członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do jesieni 1538 roku

Michał Siemionowicz Woroncow członek Rady Regencyjnej od 4 grudnia 1533 roku do 1539 roku

Iwan IV "Groźny" wielki książę moskiewski od 3 grudnia 1533 roku do 16 stycznia 1547 roku

CESARSTWO MOSKIEWSKIE

SPIS HOME