Bernardino I de Cárdenas y Pacheco (urodzony około 1490 roku, zmarł w 1560 roku herb

Syn Diega de Cárdenas, I księcia de Maqueda i Mencii Pacheco de Velasco, córki Juan Pacheco, I markiza de Villena, I księcia de Escalona.

Senior d'Elx, Crevillent i Oriola od 1521 roku, II książę de Maqueda, książę de Frías, alkad de la Mota, Chinchilla y Sax od 1542 roku do 1560 roku, I markiz de Elche od 1540 roku do 1560 roku. Wicekról Nawarry od 7 stycznia 1549 roku do czerwca 1552 roku. Wicekról Walencji od 1553 roku do 1558 roku.

Poślubił Isabel de Velasco (urodzona około 1495 roku, zmarła po 1536 roku), córkę Iniga Fernández de Velasco, II księcia de Frías, VIII kondestabla Kastylii, IV hrabiego de Haro i Maríi de Tovar, seniorki de Berlanga, księżnej de Toro.

Ze związku z Isabel de Velasco, miał:

Bernardino de Cardenas (zmarł w 1557 roku), II markiz de Elche, poślubił Don Joana de Bragança,

Ángela Ana Maria de Cardenas, poślubiła Francisco Hurtado de Mendoza, I markiza de Almazán,

Mencia de Cárdenas y Velasco, poślubiła Juan de Velasco y de la Cueva, IV hrabiego de Siruela.

Należał do najważniejszych osób w Królewstwie Grenady.

W 1535 roku brał udział w oblężeniu Tunisu przez Karola V. Przed atakami piratów berberyjskich, na południe od Walencji, wzmocnił kilka nadmorskich miejscowości w tym Guardamar a zwłaszcza zamku Santa Pola w 1527 roku.

Pradziad Bernardina III de Cárdenas y Portugal, III księcia de Maqueda, III markiza de Elche, Granda Hiszpanii, seniora de Torrijos, San Silvestre, Alcabón, El Campillo, Monasterio, Riaza, Crevillent i Toha de Marchena i barona de Aspe, Planes i Patrás, wicekróla i kapitana generalnego Katalonii, wicekróla Sycylii od 1598 roku do 1601 roku.


Żródła:

Bernardino de Cardenas w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Bernardino de Cárdenas y Pacheco tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Bernardino de Cárdenas y Pacheco w "Medinaceli" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Bernardino de Cárdenas y Pacheco tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk