Fadrique de Acuna (urodzony około 1470 roku, zmarł w Villa de Duenas, 4 listopada 1558 roku) herb

Syn Lope de Acuna y Vázquez, II hrabiego de Buendia i Inés Enríquez de Quinones, córki Fadriqua Enriquez, admirała Kastylii, I hrabiego de Melgar y Rueda.

V hrabia de Buendia od 3 grudnia 1537 roku do 4 listopada 1558 roku. Wicekról Nawarry od grudnia 1515 roku do maja 1516 roku.

Poślubił Isabel de Bazán, córkę Álvara de Bazan, I seniora de Finelas i Maríi Manueli de Solís, córki Fernána Gómez de Solís, księcia de Badajoz. 9 maja 1525 roku poślubił Marię de Acuna (zmarła w 1539 roku), córkę Pedra de Acuna, seniora de Anguix i Mariana de Padilla, córki Pedra López de Padilla. Poślubił Luisę Garavito "Dziewica z Duenas" (zmarła w 1572 roku).

Po śmierci Pedro Vazquez de Acuna, I hrabiego de Buendia w 1489 roku, tytuł odziedziczy jego najstarszy syn, Juan de Acuna, III hrabia de Buendia, zaczynając długi okres rządów pałacowych, ponieważ miał schizofrenię, charakteryzująca się przewlekłych zaburzeniami psychicznymi. Od urodzenia zawsze był uważany za głupca.

W tej sytuacji, bracia Pedro i Fadrique de Acuna zgłosili prawem pierorodztwa chęć objęcia tytułu. Pomimo oznak choroby, król nie pozbawi Juana de Acuna jego tytuł i posiadłości. Rządy w posiadłości objęli możnowładcy, którzy sprawowali ją do jego śmierci w 1528 roku. W 1526 roku, cesarz Karol V ustanowił Fadriqua de Acuna administratorem majątku brata do 1528 roku.

Po śmierci Juana, III hrabią de Buendia został brat Fadriqua, hrabia Pedro de Acuna.

Od śmierci hrabiny Marii de Padilla w 1526 roku, która rządziła dwórem w chwilach niedyspozycji męża - Juana de Acuna, z powodu jego choroby, rządy sprawował administrator hrabstwa, Fadrique de Acuna. Jednak trzeci hrabia de Buendia zmarł 6 marca 1528 roku, po którym z racji choroby umysłowej córki Juana, Catalina de Acuna przejmuje Pedro de Acuna, rozpoczynając nowy okres rządów kuzyna Fadriqua, Pedra de Acuna, IV hrabiego de Buendia, który umiera bez sukcesji 3 grudnia 1537 roku. V hrabią de Buendia zostaje Fadrique de Acuna. Jako sekcesor hrabstwa swoją działalność prowadził w karieru służby wojskowej i należał do najważniejszych dowódców wojskowych królestwa.

3 grudnia 1537 roku umiera IV hrabia de Buendia, jego nastepcą zostaje Fadrique de Acuna, który wkrótce wywiera duzy wpływ na parę królewska i otrzymuje ważne stanowiska Królestwa. W grudniu 1515 roku, gdzie w towarzystwie księcia Alby podczas kampanii wojskowej, w trakcie której królestwo Nawarry zostaje włączone do korony Hiszpanii. Jednak po śmierci króla Ferdynanda, otrzymuje w maju 1516 roku dowództwo nad wojskami hiszpańskimi i wyrusza wraz z księciem Najera do Roussillon i Cerdagne oraz w podróży do Neapolu.

Fadrique de Acuna w 1535 roku zostaje Wielkim Szambelanem cesarskim i także zostaje rycerz Zakonu Calatrava, gdzie służył jako komtur Mestanza i Montemolín w Leon. Również bierze udział w sądach w Toledo w 1537 roku i w 1538 roku.

Pochowany w Iglesia de Santa Maria la Mayor (Duenas, Palencia).

Z drugiego związku z Marię de Acuna, miał:

Juan de Acuna, (zmarł w 1592 roku), VI hrabia de Buendía, poślubił Franciscę Fernandez de Cordoba i Marine de Duenas,

María de Acuna, VII hrabinę de Buendía, poslubiła Juana de Padilla Manrique, IV seniora de Valdescaray.


Żródła:

Condado de Buendía w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fadrique de Acuna w "Genealogia Medinaceli" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fadrique de Acuna w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk