Filip III Robertyng-Capet-d'Évreux (urodzony 27 marca 1306 roku, zmarł w Xerez, Algerciras, 16 września 1343 roku) herb

Najstarszy syn Ludwika Robertyng-Capet, hrabiego d'Évreux i Małgorzaty Robertyng-Capet-d'Artois, seniory de Brie-Comte-Robert, córki Filipa Robertyng-Capet-d'Artois, seniora de Conches.

Hrabia d'Évreux od 19 maja 1319 roku do 16 września 1343 roku, hrabia d'Angouleme od 27 marca 1318 roku do 16 września 1343 roku, hrabia de Longueville, de Mortain i par Francji od 14 marca 1336 roku do 16 września 1343 roku. Król jure uxoris Nawarry od 18 czerwca 1328 roku do 16 września 1343 roku.

W Château de Conflans, 18 czerwca 1329 roku poślubił Joannę II "Mała" Robertyng-Capet (urodzona w Château de Conflans, 28 stycznia 1311 roku, zmarła w Château de Conflans, 6 października 1349 roku), królowej Nawarry, hrabiny d'Angouleme, de Mortain i de Cotentin, hrabiny de Pontoise, de Beaumont-sur-Oise i de Asniere-sur-Oise, córki Ludwika X "Kłótliwego" Robertyng-Capet, króla Francji, króla Francji, hrabiego Szampanii i de Brie i Małgorzaty Robertyng-Capet-Bourgogne, córki Roberta II Robertyng-Capet-Bourgogne, księcia Burgundii, hrabiego d'Auxone, de Chalon, tytularnego króla Tessalonik.

Wnuk króla Francji - Filipa III "Śmiałego" i Marii Brabanckiej, po wymarciu dynastii Kapetyngów był jednym z następców tronu francuskiego.

Był starszym bratem Joanny d'Évreux - królowej Francji. W 1319 roku odziedziczył hrabstwo Évreux, w Normandii, a 10 lat później został królem Nawarry jako Filip III. Nawarrą rządziła jego żona królowa Joanna II z Nawarry, ale oboje oni mieli duży wpływ również na losy Francji. Mieli 8 dzieci. Filip umarł podczas Rekonwisty, w 1343 roku został śmiertelnie ranny i zmarł w Jerez de la Frontera.

Na mocy kontarktu małżeńskiego zawartego w Paryżu 27 marca 1318 roku, 18 czerwca 1318 roku poślubiła królową Joannę II. Na mocy traktatu z Villeneuve-les-Avignon z 14 marca 1336 roku otrzymał hrabstw Angouleme i Mortain oraz tytuł para Francji. Ponadto otrzymał zamki - Benon w Aunis oraz Fontenay-l'Abattu w Poitou. W 1339 roku, towarzyszył królom: Francji, Czech (Jan) i Szkocji (Dawid II), w mediacjach miast Cambrai i Tournai, obleganycha przez Anglików, które były początkiem wojny stuletniej.

Aktywnie uczestniczył w rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim. Wziął udział w krucjacie Alfonsa XI, króla Kastylii i Leónu w zdobyciu Królestwa Granady, podcza której został śmiertelnie raniony strzałą w oblężeniu Algeciras w latach 1342-1344. Nastepnie zachorował i zmarł w Jerez de la Frontera. Ciało zostało sprowadzone do Pampeluny i tam pochowane w Katedrze Santa María el Real. Serce zostało pochowane obecnie zburzonym kościele jakobinów Couvent w Paryżu.


Żródła:

Philip III of Navarre w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Filip III (król Nawarry) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


PHILIPPE d'Evreux w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Philippe III, conde de Evreux, roi de Navarre w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk