Fortún I Garcés "Jednooki, Mnichem" Ínigo-Arista (urodzony około 820 roku, zmarł w Opactwie of Leyre, w 922 roku) herb

Syn Garcii I Inigueza Ínigo-Arista, króla Pampeluna i Urraca [Etiennett] Razés, córki Borrel I (Bellon) Razés, hrabiego de Carcassonne, d'Ampurias, d'Ausonne, de Cerdagne, de Conflent, d'Urgel.

Król-regent Pampeluny od 882 roku do 905 roku.

Około 845 roku poślubił Oria [Aurii] ibn Lope ibn Musa (urodzona około 825 roku, zmarła po 845 roku), córkę Lope ibn Musa i Ayab al-Bilatiyya.

Ostatni władca z dynastii Arista, założonej przez jego dziadka.

Był najstarszym synem Garcii Inigueza i dziedzicem jego tronu. Prawdopodobnie od około 860 roku został uwięziony przez Muhammada I na skutek wojny z Maurami, przebywając w niej przez 20 lat. W czasie niewoli wyłupiono mu jedno oko. W tym też czasie jego córka Oneka Fortunez miała być zmuszona do poślubienia następcy Muhammada I, Abd Allaha. Pojawiają się teorie, że jego ojciec zmarł w 870 roku, a więc interregnum trwało 10 lat (miał wtedy rządzić Garcia Jimenez, założyciel dynastii Jimenez). Prawdopodobnie później Garcia Jimenez odgrywał ważną rolę na dworze Fortuna (o czym świadczy ślub najstarszego syna Fortuna z jego córką), być może sam kontrolował część królestwa (nazywany jest królem w Roda Codex). Fortuna wypuszczono z niewoli wraz z córką w 880 roku i prawdopodobnie w 2 lata później objął władzę po śmierci ojca w bitwie pod Ayhar.

O jego dalszym panowaniu stosunkowo niewiele wiadomo. Bardziej niż kampaniom wojskowym przeciw walecznemu Muhammadowi ibn Lubbowi, emirowi z Banu Qasi poświęcał się pobożności, często modlił się w klasztorach. W 893 roku nadał nowe tereny klasztorowi San Julián de Labasal. 21 marca 901 roku wsparł klasztor w Leyre. W 900 roku sprzymierzył się z Alfonsem III do walki z Muhammadem ibn Lubbem. W 905 roku Alfons III "Wielki", król Galicji, Asturii i Leonu oraz Rajmund I, hrabia Pallars i Ribagorza sprzymierzyli się przeciw Fortunowi. Strącili go z tronu i osadzili na nim bardziej energicznego Sancha z Nawarry, swego kuzyna i zarazem syna Garcii Jimeneza. Był on pierwszym faktycznym władcą z dynastii Jimenez. Fortun został zmuszony do ucieczki i zostania mnichem w Leyre.

Z żoną Orią miał 5 dzieci (spekulowano, że to mogły nie być jego dzieci ze względu na długotrwałą niewolę).


Żródła:

Fortun Garces w "WikipediA"


FORTÚN García w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


FORTÚN García w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fortun Garcés w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk