García I Jiménez (urodzony około 835 roku, zmarł w 885 roku) herb

Syn Jimeno García, król części Nawarry i Ximena García de Pamplona, córki Garcíi Ximenez, baskijskiego szlachcica.

Król Pampeluny, faktyczny władca całości lub części Królestwa Nawarry za panowania Fortúna Garcésa od 882 roku do 885 roku.

W 860 roku poślubił Onekę "Rebele z Sangüesa". W 884 roku poślubił Dadildis Merowing de Bigorre, córkę Loupa I Merowing, hrabiego de Bigorre i N. Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon-de Rouergue, córki Raymonda I Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon-de Rouergue, hrabiego Tuluzy.

Założyciel dynastii Jimenez.

Prawdopodobnie już jego ojciec władał częścią Nawarry, domeny dynastii Arista. Tytuł ten przeszedł na Garcię za panowania Garcíi Inigueza w 882 roku lub jego syna Fortúna Garcésa (panował w latach 882-905), przy czym najprawdopodobniej był to rok 858. Pojawiają się teorie, że García Iniguez zmarł około 870 roku i do czasu wypuszczenia Fortúna Garcésa z niewoli u muzułmanów około 880 roku to García Jiménez był regentem (być może był nim jednak brat Fortúna, Sancho lub brat Garcii, Ínigo). Prapradziadkiem, pradziadkiem lub dziadkiem Garcii był zapewne Jimeno, dziadek założyciela dynastii Arista, Ínigo Aristy; przodkiem mógł też być legendarny król Sobrarbe z I połowy VIII wieku, Garcí Ximénez. Nie jest jasne, czy García Jiménez jest tożsamy z tak samo nazywającym się królem Pampeluny, poświadczonym w źródle z 828 roku.

Fortún Garcés był władcą słabym i García starał się to wykorzystać i odgrywać ważną rolę na dworze króla. Świadczy o tym ślub najstarszego syna Fortúna z córką Garcii, Sanchą. Został nazwany królem innej części Pampeluny w Roda Codex, co może świadczyć albo o silnej pozycji i znaczeniu, albo o byciu faktycznym monarchą nieokreślonego terenu. García intensywnie uczestniczył w walkach z muzułmanami w przeciwieństwie do skupionego na życiu religijnym Fortúna. W 905 roku Alfons III "Wielki", król Galicji, Asturii i Leonu oraz Rajmund I, hrabia Pallars i Ribagorza sprzymierzyli się przeciw Fortúnowi. Strącili go z tronu i osadzili na nim bardziej energicznego syna Garcii Sancha z Nawarry, pierwszego faktycznego władcy z dynastii Jimenez (panującej do 1234 roku). Prawdopodobnie żył wówczas najstarszy syn Garcii, Ínigo, który został najpewniej królem Pampeluny. Królem lub regentem Nawarry został najmłodszy syn Garcii, Jimeno.

Z małżeństwa z Onekę Rebele z Sangüesa miał dwójkę dzieci:

Ínigo (zmarł w 933 roku), zwany "królem" w Roda Codex, prawdopodobnie następcy ojca jako króla innej części Pampeluny,

Sancha, żona: Ínigo, najstarszego syna Fortuna i Galindo II, hrabiego Aragonii.

Z małżeństwa z Dadildis z Pallars, miał dwóch synów:

Sancho I (zmarł w 925 roku), król Nawarry,

Jimeno (zmarł w 931 roku), regenta lub współwładcy Nawarry.


Żródła:

Garcia Jimenez w "WikipediA"


GARCÍA Jiménez w "Medinaceli" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GARCÍA Jiménez w "Medinaceli" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Garcia Ximenez w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk