García V Sánchez "Wielki" Jiménez (urodzony w listopadzie 1016 roku, zginął w Atapuerca, 15 września 1054 roku) herb

Najstarszy syn Sancha III "Wielkiego" Jiménez, króla Nawarry, Aragonii i Munii I Mayor Sanchez Lara de Castile, córki Sancha I Garcia "Dobrego, Prawodawcy" Lara, hrabiego Soberano, Kastylii, Álava i Urraki Gómez, córki Gómez Díaza de Saldana, hrabiego de Liébana.

Król Nawarry od 18 października 1035 roku do 15 września 1054 roku.

W Barcelonie, w 1038 roku poślubił Stéphanie [Etiennette Carcassonne-Comminges-Bigorre] (urodzona około 1020 roku, zmarła w 1066 roku), córkę Bernarda I Rogera Carcassonne-Comminges, hrabiego de Carcassonne, de Foix, de Cousserans, de Bigorre i Garsenda de Bigorre, córki Garcia Arnau de Bigorre.

W czasie swego panowania poszerzył terytorium królestwa Nawarry w kierunku zachodnim (rejon Buerby), zdobył również Calahorrę. Ściągał również daniny od taifatów w dolinie Ebro.

Zginął w bitwie pod Atapuerca, zabity przez swego brata Ferdynanda I, w wyniku czego królestwo Nawarry utraciło wcześniej zdobytą Buerbę.

Po śmierci ojca jego imperium rozpadło wśród synów Sancha III. Garcia jako najstarszy syn został królem Nawarry, a jego przyrodni brat Ramiro I zajął tron w Aragonii. Jego brat Gonzalo został hrabią Ribagorza i Sobrarbe, Ferdynand I został królem Kastylii i Leonu.

W 1037 roku zaoferowana Garcii pomoc bratu Ferdynandowi I z Kastylii wsparcie wojskowe przeciwko jego bratu Bernarda Sánchez III, przyniosła zwycięstwo obu w bitwie pod Tamaron, w której zginął Bernarda Sánchez, przez co Ferdynand zasiadł na tronie León. Pomoc miała kluczowe znaczenie dla hrabstwa Kastylii.

W 1038 roku ożenił się z Estefania de Foix, która w wianie przyniosła ambabus Cambaribus w regionie Tierra de Cameros, znany obszar w środkowej La Rioja, który stał się przedmiotem sporu pomiędzy królestwami Nawarry i Kastylii do XII wieku.

W 1043 roku pokonał swojego brata Ramira I w bitwie pod Tafalla. Słabość Państwa Taifa spowoddowało najazd wosjsk nawarrskich i w toku walk zdobycie Calahorra w 1045 roku. W 1052 roku założył w "Nájera" klasztor Santa Maria la Real de Najera, od którego otrzymał swój przydomek.

W 1057 roku wszczął walkę ze swoim bratem Ferdynandem I Kastylijskim, w toku których doszło do podziału terytoriów kastylijskich. W toku bratobójczych walk doszło do bitwy pod Atapuerca, gdzie został pokonany Ferdynand. Zwycięstwo wojsk nawarrskich zostało okupione wielką stratą. W toku bitwy zginął król García V, zabity podczas walki przez kastylijskiego szlachcica. García został pochowany w Nájera, w klasztorze przez siebie ufundowanym.

Po smierci García jego nieletni syn i następca Sancho IV, musiał uznać zwierzchnictwo Ferdynanda I nad Nawarrą.

Ze związki z Etiennette Carcassonne miał dzwięcioro dzieci, ponadto miał też z nieznaną kochanką dwoje nieślubnych dzieci, w tym:

Mencia Garcés (urodzony około 1020 lub 1030 roku, zmarł w 1073 roku), poślubił Fortunie Ochoaz, seniorę de Los Cameros,

Sancho Garcés (urodzony około 1030 lub 1035 roku, zmarł w 1074 roku), senior de Uncastillo i de Sangüesa, poślubił Konstancję.


Żródła:

Garcia III (król Nawarry) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GARCÍA Sánchez de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GARCÍA Sánchez de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Garcia III (król Nawarry) w "Wikipedia"


Garcia III el de Nájera w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk