Henri IV de Sully (urodzony w 1282 roku, zmarł 27 grudnia 1336 roku) herb

Syn Henryka III de Sully, wielkiego kamerdynera Filipa III "Śmiałego", króla Francji i Marguerit de Bommiers du Broc, Châteaumaillant, Préveranges et Bellefaye, córki Roberta IV de Bommiers, seniora de Mirebeau.

Namiestnik Nawarry od 1329 roku do 1336 roku, skarbnik królestwa Francji za panowania Filipa V, króla Francji, baron de Chalus.

W 1272 roku poślubił Jeanne de Vendôme (urodzona w 1275 roku, zmarł 3 czerwca 1309 roku), córkę Jeana V, hrabiego de Vendôme i Éléonory de Montfort de la Ferté-Alais et de Castres, córki Philippa II de Montfort, seniora de Castres.

Pod koniec panowania Filipa IV "Pięknego", doradca króla Henri III de Sully swojego syna przydziela do dworu najmłodszego królewskiego syna, hrabiego Philippe de Poitiers. W 1316 roku poparł regencję i kandydaturę do tronu Francji Filipa V. Za poparcie Filipa V, w 1317 roku otrzymanie prestiżowego stanowiska wielkiej kamerdynera Francji.

Za panowania Fi;ipa V Henri de Sully odgrywał szczególną i kluczową rolę w administracji Królestwie paełniąc urząd skarbnika "suwerenna skarbem". Otoczał się w Paryżu zwykłymi ludźmi: Jean Billouart, Gui Florent, Garin de Senlis. W latach 1317-1320 pełnił urząd skarbnika Francji. Był aranżerem powstania Izby Obrachunkowej, założony w 1320 roku i jej pierwszym.prezesem, ujawniając swoją siłę w sprawach finansowych.

Henri de Sully odgrywał również ważną rolę dyplomatyczną. Wziął udział w pojednaniu między królem Filipem V a jego kuzynem hrabią Odonem Burgundzkim. W 1318 roku został wysłany jako ambasador do papieża Jana XXII. W tym samym roku, Sully bierze udział w sporze z Beraud de Mercoeur, królewskiego doradcy, którego oskarżył o zdradę. Król musiał interweniować, aby rozwiązać spór między dwoma mężczyznami.

Filip V umiera 3 stycznia 1322 roku. Jego brat Karol IV usuwa Sully'ego ze wszystkich stanowisk i nadaje je Pierre Rémi. W 1323 roku udaje się jako ambasador do Anglii do Westminster wraz z Karolem de Valois, które w imieniu króla miał poślubić jedną z córek króla Anglii.

W 1329 roku został namiestnikiem Królestwa Nawarry w imię nowego suwerena Philippe d'Evreux. W tej roli brał udział w negocjacjach dyplomatycznych w celu zainicjowania krucjatę przeciwko królestwu Granady. Projekt się jednak nie powiódł. W 1335 roku w wojnę przeciwko królestwu Aragonii odpowiadła za obronę małego pirenejskiego królestwa.

Z małżeństwa doczekał się:

Marie de Sully,

Aliénor de Sully (zmarła w 1346 roku),

Mahaut de Sully,

Jean II, senior de Sully (zmarł w 1343 roku),

Jeanne de Sully de Jars et de Corbigny (zmarła w 1385 roku), dziedziczka.

Zmarł w 1336 roku w wieku pięćdziesięciu czterech lat.


Żródła:

Henri de Sully (trésorier) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Henri IV, seigneur de Sully tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Henri IV de Sully w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk