Karol III "Szlachetny" Robertyng-Capet-d'Évreux (urodzony w Mantes, Yvelines, w 1361 roku, zmarł w Olite, 8 września 1425 roku) herb

Syn Karola II "Złego" Robertyng-Capet-d'Évreux, hrabiego Évreux, d'Angouleme, de Mortain i de Beaumont, króla Nawarry i Joanny Robertyng-Capet-Valois, królowej Nawarry, córki Jana II "Dobrego" Robertyng-Capet-Valois, króla Francji.

Król Nawarry od 1 stycznia 1387 roku do 8 września 1425 roku i hrabia d'Évreux, hrabia de Beaumont-le-Roger, hrabia de Mantes, hrabia de Meulan od 1 stycznia 1387 roku do 9 czerwca 1404 roku, książę Nemours i par Francji od 9 czerwca 1404 roku do 8 września 1425 roku.

W Sorii, 27 maja 1375 roku poślubił Eleonorę Trastámara (Robertyng-Bourgogne-de Mâcon) (urodzona w 1363 roku, zmarła w Olite, 27 lutego 1415 roku lub w Pamplonie, 5 marca 1416 roku), córką Henryka II Trastámara (Robertyng-Bourgogne-de Mâcon), króla Kastylii, króla Leónu i Juany Manueli de Castilla, seniory de Villena, Penafiel y Escalona, córki Juana Manuela de Castela, księcia de Vilhena.

Koronowany w Pamplonie, w Katedrze 28 stycznia 1387 roku. Swoje rządy poświęcił ulepszaniu infrastruktury królestwa, przywracaniu dumy i godności Nawarry po fatalnych rządach ojca, Karola II "Złego". Zdołał poprawić nadwerężone stosunki z Francją kosztem odstąpienia w 1404 roku dziedzicznego hrabstwa Évreux w zamian za księstwo Nemours.

Swoją politykę kierował pokojowo z Francją, Kastylią, Aragonią i Anglią, i wspierał papiestwo w Avignon i francuski sojusz. Współpracował z Kastylia w wojnie z Królestwem Granady. Na mocy traktatu paryskiego zrezygnował z roszczeń do Szampanii i Brie i zawarł pokój z Francją.

W 1413 roku utworzył Cort, rodzaj sądu najwyższego. Dla następcy tronu utworzył tytuł Księcia de Viana w 1423 roku. Był mecenasem sztuki. Ukończył budowę gotyckiej katedry w Pampelunie. Zbudował też pałac królewski w Tafalla i Palacio Real de Olite, gdzie zmarł w 1425 roku.

Karol III przeżył wszystkich swoich synów i dziedziczyła po nim najstarsza córka - Blanka oraz jej mąż - Jan II Aragoński. Zakończyło to panowanie dynastii z Évreux w Nawarze.

Ożenił się z Eleanorą, córką Henryka II Kastylijskiego, kładąc kres konfliktowi między Kastylią a Nawarrą. Ze związku z Karol i Eleonorą mieli ośmioro dzieci.


Żródła:

Charles III of Navarre w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Karol III Szlachetny w "Wikipedia"


Infante don CARLOS de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Infante don CARLOS de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Charles III, rei de Navarra w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk