Luis Hurtado de Mendoza y Pacheco (urodzony w 1489 roku, zmarł w Mondéjar, 19 grudnia 1566 roku) herb

Syn Íniga Lopez "Wielkiego" de Mendoza, I markiza de Mondéjar, II hrabiego de Tendilla i Francisci Pacheco Portocarrero, córki Juan Pacheco, I księcia de Escalona.

II markiz de Mondéjar i III hrabia de Tendilla od 20 lipca 1515 roku do 19 grudnia 1566 roku, gubernatora Alhambry i kapitana generalnego Granady, wicekról Nawarry od 1 maja 1543 roku do kwietnia 1546 roku.

Poślubił Catalinę de Mendoza y Zúniga (urodzona około 1470 roku, zmarła po 1512 roku), córkę Pedra Gonzalez de Mendoza, I hrabiego de Monteagudo i Isabel de Zúniga, córki Diego de Zúniga, I hrabiego de Miranda.

Podobnie jak jego ojciec zajmował stanowiska gubernatora Alhambry i kapitana generalnego Granady. Był pierwszym z rodu Mendoza, który wspierał Karola I, króla Hiszpanii i cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego w czasie wojny domowej w Kastylii w 1520 roku, inspirowanej przez własną siostrę Maríę Pacheco i jej mąża Juana López de Padilla, którzy byli przywódcami buntu.

W 1525 roku poprowadził nieudaną próbę odbicia Penón de Vélez de la Gomera, jednym z terytoriów Hiszpanii znajdujących się w Afryce Północnej. Zawsze lojalny wobec cesarza, był jego przyjacielem oraz jego żony, cesarzowej Isabel de Portugal, którzy podczas podróży poślubnej mieszkali w Alhambra w czerwcu 1526 roku.

Pełnił ważne funkcje polityczne w swoim życiu. Ze swoją siostrą Marią Pacheco, była w sporze z Luisem i umarła na wygnaniu w Portugalii.

W latach 1546-1559 pełnił przewództwo w Radzie Indii, a w latach 1561-1563 przewodniczył Radzie Kastylii.

Z Catalinę de Mendoza, miał;

Inigo Lopez de Mendoza, III markiz de Mondejar, poślubił Marię de Mendoza,

Francisco Hurtado,

Francisca de Mendoza, poślubiła Baltasara Ladron de la Maza,

Maria de Mendoza,

Isabel de Mendoza,

Ana de Mendoza,

Luisa de Mendoza.


Żródła:

Luis Hurtado de Mendoza y Pacheco w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Luis Hurtado de Mendoza y Pacheco w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Luis Hurtado de Mendoza w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk