Sancho IV Garcés "Szlachetny, z Penalén" Jiménez (urodzony około 1038 roku, zmarł w Penalén, 4 czerwca 1076 roku) herb

Najstarszy syn Garcíi V "el de Najera" Sánchez Jiménez, króla Nawarry i Stéphanii [Etiennette Carcassonne-Comminges-Bigorre], regentka Nawarry, córki Bernarda I Rogera Carcassonne-Comminges, hrabiego de Carcassonne, de Foix, de Cousserans, de Bigorre i Garsenda de Bigorre, córki Garcia Arnau de Bigorre.

Król Nawarry od 15 września 1054 roku do 4 czerwca 1076 roku.

Poślubił po 1068 roku Placenię Normandzką (zmarła po 14 kwietnia 1088 roku).

Już mając około 14 lat przejął władzę w Nawarze, po tym jak jego ojciec został zabity przez swego brata, Ferdynanda w bitwie pod Atapuerca. Początkowo regentką była jego matka, która kontynuowała politykę Garcii, m.in. wspierając monaster w Nájera, gdzie pochowano kilku monarchów z Nawarry.

Razem ze swoim wujem królem Asturii, Ramiro I zmusił al-Muqtadira, władcę Saragossy, do przyjęcia jego zwierzchnictwa i płacenia trybutu.

Przez całe swoje panowanie był skonfliktowany z Kastylią, która chciała odzyskać Burebę (okolica Briviesca) i Alta Roję - tereny zajęte przez Garcię V, a utracone przez Ferdynand I "Wielkiego". Ekspansjonistyczne dążenia syna ostatniego, Sancho "Mocnego", sprowokowały w latach 1065-1067 konflikt, zwany wojną trzech Sancho (co ciekawe, wszyscy byli wnukami Sancho III "Wielkiego"): Sancho IV z Nawarry, Sancho Ramireza z Aragonii i Sancho II "Mocnego" z Kastylii. Sojusz Sanchów z Nawarry i Aragonii nie powstrzymały wojsk dowodzonych przez słynnego Cyda i Nawarra utraciła na rzecz Kastylii Alta Roję, Burebę i Arabę.

Zginął 4 czerwca 1076 roku podczas polowania pod Penalén, podczas którego zmówione rodzeństwo (najstarsza siostra Ermesinda i drugi co do starszeństwa brat Ramiro) zepchnęli go ze skały, prawdopodobnie na żądanie Alfonsa VI "Mężnego", króla Kastylii i Galisji. Po jego śmierci tereny Nawarry zajął jego kuzyn Sancho Ramirez z Aragonii, zapoczątkowując półwieczną kontrolę aragońską nad terytorium. Wkrótce tereny państwa najechał Alfons i ostatecznie uzyskał ziemie: La Rioja, Logrono i Calahora. Sancho IV uznawany jest za władcę mało znaczącego.

Z małżeństwa z Placencia, miał dwoje dzieci:

García (VI) Sánchez (zmarł po 1 maja 1092 roku), tytularny król Nawarry,

Urrakę Sánchez (zmarła po 1072 roku), być może była córkę z Placencii.

Dodatkowo z pozamałżeńskiego związku z niewolnicą imieniem Jimena (Ximena) miał troje dzieci:

Ramón Sánchez (urodzony przed 1071 roku, zmarł w sierpniu 1110 roku), senior de Esquiroz,

García Sánchez (zmarł po 1 maja 1092 roku),

Fernando Sánchez (zmarł po 1 maja 1092 roku),


Żródła:

Sancho IV (król Nawarry) w "Wikipedia"


Sancho IV w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SANCHO de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk