Thibaulta II "Młody" Tyobald [DeChampagne-Blois] (urodzony w 1238 roku, zmarł w Trapani, Sycylia, 4 grudnia 1270 roku) herb

Najstarszy syn Thibaulta I "Trubadura, Wielkiego, Pogrobowca" Tyobald [DeChampagne-Blois], hrabiego Szampanii i Brie, de Troyes i de Meaux, hrabiego jure uxoris de Dagsburga, Metza i Mohy, para Francji, króla Nawarry i Marguerite de Dampierre, regentki de Champagne i Nawarry, córki Archambauda VIII de Dampierre, seniora de Bourbon.

Król Nawarry jako Thibaulta II, hrabia Szampanii jako Thibaulta V i de Troyes jako Thibaulta VII, par Francji od 10 lipca 1253 roku do 4 grudnia 1270 roku.

W Melun, Seine-et-Marne 6 kwietnia 1258 roku poślubił Izabela Robertyng-Capet (urodzona 2 lub 18 marca 1241 roku, zmarła w Hyeres w pobliżu Marsylii, 17 kwietnia 1271 roku), córkę Ludwika IX "Świetego" Robertyng-Capet, króla Francji, hrabiego Carcassonne, Bezieres, Nimes, Perche, Mâcon i Boulogne i Małgorzata Bellonids-Carcassonne-d'Ampurias-de Barcelone, córki Rajmunda Berengara IV (II) Bellonids-Carcassonne-d'Ampurias, hrabiego Barcelony, Prowansji i de Forcalquier .

Odziedziczył tytuły ojca po jego śmierci w 1253 roku. Jego matka rządziła jako regentka między 1253 a 1256 roku, dopóki Tybald nie osiągnął pełnoletności.

Od początku swojego panowania musiał zmagać się z feudałami, dążącymi do ograniczenia jego władzy, który wkrótce po osiągnięciu przez króla pełnoletności zmusili go uznania ograniczenia królewskich prerogatyw i poddania go kontroli baronów. Wobec konfliktu z feudałami Tybald oparł się na mieszczaństwie, znacznie rozszerzając jego przywileje. Usprawnił również administrację i aparat fiskalny. W polityce zagranicznej był stronnikiem króla Francji Ludwika IX.

Tybald ożenił się z Izabelą, córką Ludwika IX "Świętego", króla Francji i Małgorzaty Prowansalskiej, córki Rajmunda Berengara IV, hrabiego Prowansji. Ślub odbył się w 1255 roku. Zbliżył się przez to do swojego teścia, stając się jednym z jego najbliższych doradców. Towarzyszył mu podczas wyprawy krzyżowej do Tunezji w 1270 roku. Zmarł bezdzietnie w Trapani na Sycylii podczas drogi powrotnej.

Dziedziczył po nim jego młodszy brat Henryk I "Gruby".

Ze związku z Isabel de France nia miał potomstwa. Z pozamałżeńskiego związku z Marquesa Gil de Rada miał córkę - Marquesa de Navarra (zmarła około 1303 roku), żonę Pedra Fernandez, seniora de Hijar, bastarda of Aragon, nieślubnego syna Jakuba I "Konkwistadora, Zdobywcy" z Urgel-Cerdagne (Cerdana), króla Aragonii.


Żródła:

Tybald V w "Wikipedia"


THIBAUT de Champagne w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

04-05-2020