Atanasio II Giovane de Sergidi (zmarł na przełomie marca i kwietnia 898 roku)

Syn Gregoria III de Sergidi, II księcia Neapolu i N.N.

Biskup Neapolu od 876 roku do 898 roku, książę Neapolu od 877 roku do przełomu marca i kwietnia 898 roku, podesta księcia Sergia II.

Był bratem Sergiusza II, którego oślepił i usunął z tronu, podczas gdy on był biskupem Neapolu.

Podczas uzurpacji, Atanazy był początkowo finansowany przez papieża Jana VIII, który pragnął zerwać sojusz Neapolu z Saracenami. Papież napisał nawet do Atanazego pismo datowane z 9 września 876 roku, w którym napisał "non diligere Deum, qui mandata eius participando cum perfidis non custodit".

W 879 roku, papież ekskomunikował Atanazego, dlatego książę nie zerwał stosunków z Muzułmanami. Gdy podjął walkę o tron w Kapui był sam, pomagając Atenulfa, który podjął walkę ze swoimi braćmi i kuzynami. Od około 881 roku, przyjął hołd lenny od księcia Guaimara I z Salerno jako wasala Kapui. W 886 roku, Atanazy, ponieważ został zwolniony z ekskomuniki, sprzymierzył się ponownie z Saracenami, za co otrzymał groźbę od papieża Stefana V i ogłosił blokadę Neapolu.

W 887 roku, Atenulf został uznany księciem w Kapui. W 888 roku, między Atanazym a Atenulfem rozpocząła się wojna o sporny region "Liburnię". W toku walk doszło do bitwy pod S. Carzio nad Clanio.

W 895 roku, za sprawa księcia Atanazego wznieciono bunt ludności neapolitańskiej w Salerno. Jednak syn Guaimara I, Guaimar II, zdławił bunt a buntowników wymordował.

We Włoszech, za sprawą Atanazego Neapol był najlepiej prosperującym Księstwem. Był miłośnikiem greckiego stylu, i dlatego polecił zachować wszystkie greckie manuskrypty i utrzymywać dobre stosunki z Bizancjum.

Ze związku z nieznaną kobietą, miał córkę, Gemmę, która poślubiła Landulf I księcia Benewentu, syna swego dawnego sojusznika Atenulfa. Jego następcą został siostrzeniec książę Grzegorza IV, a biskupem został jego brat, Stephena.


Żródła:

Athanasius of Naples w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ATHANASIUS w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk