Gregorio III de Sergidi (zmarł w marcu 870 roku)

Najstarszy syn Sergio I de Sergidi, hrabiego de Cuma, I księcia Neapolu i N.N.

Książę Neapolu od 865 roku do marca 870 roku. Koregent Neapolu od 850 roku do 865 roku.

Wspólinie z ojcem od 850 roku rządził Nepolem, a po śmierci ojca w 864 roku jako samodzileny władca. Był znany jako człowiek nauki, władał zarówno językiem greckim jak i łacińskim.

Podczas swojego panowania, jego bracia odgrywali znaczącą rolę. Cezar był jego admirałem, Atanazy był biskupem Neapolu, a Stephen (znany jako Stefan III) był biskupem Sorrento. Sergiusz, ich ojciec, sprzymierzyli się z Landulfami, władców Suessola i Sessa oraz Landofem I, władcą Kapui.

W 859 roku Grzegorz przyjął tytuł bizantyjskiego magistra militum. W maju tego roku, wspólnie z władcą z Salerno i Amalfi udał się na wyprawę do Kapui. W trakcie wyprawy najeźdźcy zostali pokonani na moście Teodemondo nad Volturno. Siły wroga liczyły około 7000 żołnierzy. Cezar został schwytany z 800 żołnierzami i uwięziony w Kapui. Erchempert umieszcza walkę na dzień 8 maja, dzień Michała Archanioła, którego kult był popularny wśród Longobardów.

Sergiusz, przed śmiercią kazał synowi pójść za radą swego brata biskupa Antonina I, który był skoligacony z cesarzem Ludwikiem II i był legatem papieskim. W 866 roku Grzegorz osobiście brał udział w wojnie przeciwko Kapui, Salerno i Amalfi u boku cesarza Ludwika. Wiosną 867 roku, cesarz Bazyli I zadowolony z polityki księcia Grzegorza zezwolił na bicie monet z podobizną cesarza bizantyjskie Bazylego.

W styczniu 870 roku książę poważnie zachorował, rządy powierzył swojemu najsterszemu synowie, Sergiuszowi. Zmarł w marcu 870 roku.

Żona N.N.


Żródła:

Gregory III of Naples w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GREGORIUS III w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk