Gregorio IV de Sergidi (zmarł na przełomie stycznia lub lutego 915 roku)

Syn Sergia II de Sergidi, księcia Neapolu i N.N.

Książę Neapolu od przełomu marca i kwietnia 898 roku do stycznia lub lutego 915 roku.

Żona N.N.

Był pierworodnym synem Sergiusza II, księcia Neapolu i następca jego stryja, biskupa Atanazego, po którym w 898 roku, kiedy został wybrany Dux lub magister militum, jednomyślnie przez arystokrację, w czasie kiedy jego stryj, Stephen, zastapił Atanazego na biskupstwie Neapolu. Według Kroniki "et principum Beneventi Ducum, Salerni, et Capuae et Neapolu Ducum", panował szesnaście lat i osiem miesięcy.

Około 900 roku, Grzegorz IV zniszczył castrum Lucullanum fortecę z Neapolu, na obrzeżach miasta, aby zapobiec atakowi Muzułmanów na Neapol. Dla wzmocnienia murów Neapol, wzniósł mur okalajacy miasto i zapewnił dostawy żywności potrzebnych do przetrwania, w przypadku długiego oblężenia. Według kronikarza Leona z Ostii, podpisał pakt z księciem Benewentu i Kapui, Atenulfem a Amalfitanem i wspólnie z nimi zaatakował Saracenów i pokonał ich. 2 lipca 911 roku podpisał kolejny paktum z synami Atenulfa, z książętami Atenulfem II i Landulfem I.

W tym samym roku wziął udział w najeździe na twierdzę Saracenów Garigliano. W 915 roku dołączył do ogromnej armii Południowych Włoch, dowodzonych przez bizantyjskiego stratega Nicholasa Picingli i otrzymał tytuł cesarskiego patrycjusza. Armia spotkał się z siłami Alberica I ze Spoleto i papieża Jana X. Wspólnie prowadzili kolejny szturm na obozowisko w Garigliano, w której Saraceni zostali pobici. Grzegorz nie cieszył się długo swoimi owocami zwycięstwa. Zmarł w ciągu miesięca, na początku roku 915, a jego następcą został jego pierworodnego syna, Jan II.

W 907 roku książę Grzegorz podarował kościołowi Świętych Severinusa i Sossusa w Neapolu, który wybudował jego przodkowie.


Żródła:

Gregory IV of Naples w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GREGORIUS IV w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GREGORIUS IV w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk