Karol I Robertyng-Capet-d'Anjou-Durazzo (urodzony w 1323 roku, zmarł w Avers San Pietro a Maiella, 23 stycznia 1348 roku) herb

Syn Jana Robertyng-Capet-d'Anjou-Durazzo, księcia Durazzo, ksiecia Achaia i Agnieszki de Périgord, córki Elvas VII de Périgord.

Książę Durazzo i hrabia Gravina od 5 kwietnia 1336 roku do 23 stycznia 1348 roku jako Karol I, gubernator Neapolu 15 stycznia 1348 roku.

W Neapolu 30 kwietnia 1343 roku poślubił Marię "Pogrobowiec" Robertyng-Capet-d'Anjou (urodzona w Neapol, między 10 listopada a 6 grudnia 1328 roku, zmarła w Avers, 20 maja 1366 roku), hrabinę Alba, córkę Karola Robertyng-Capet-d'Anjou księcia Kalabrii, Maine i Marii Robertyng-Capet-Valois, córki Karola Robertyng-Capet-Valois, hrabiego Valois, Andegawenii i d'Alençon.

Po śmierci ojca w 1336 roku został księciem Durazzo i panem Albanii. W 1348 roku otrzymał od królowej neapolitańskiej Joanny I stanowisko dowódcy wojsk oraz gubernatora Neapolu, jednak wkrótce dostał się do niewoli węgierskiej i został stracony na polecenie króla Ludwika.

Poślubił w 1343 roku swoją kuzynkę Maria, hrabinę Alba, młodsza siostra królowej neapolitańskiej Joanny I, poczatkowo przeznaczoną na żonę Ludwika I Węgierski lub Jana II króla Francji. Została porwana przez Karola i jego matkę i zmuszona do małżeństwa z Karolem, który mażył o zdobyciu tronu neapolitańskim. Z Marią miał pięcioro dzieci, w tym jednego syna, który zmarł przed ojcem i cztery córki.

Karola, książę Durazzo wraz ze swoją żoną, Marią stali na czele stronnictwa opozycyjnego wobec starszej siostry Marii, królowej Neapolu Joanny I.

Trzymając się z dala od spisku, w wyniku którego został zamordowany męż Joanny I, książę-małżonek Andrzej, książę Kalabrii. Doprowadził do buntu przeciwko Joannie do którego włączył księcia Ludwika z Tarentu. Miał nadzieję, że na przełomie inwazji Ludwika Węgierskiego, doprowadzi do zdobycia tronu Neapolu dla siebie.

Korzystając z inwazji króla Węgier Ludwika I "Wielkiego" wysunął swe pretensje do tronu Neapolu na mocy "de jure uxoris". Kilka dni później został zchwytany na polecenie króla Ludwika, oskarżony o zdradę i 23 stycznia 1348 roku ścięto go w San Pietro a Maiella.


Żródła:

Charles, Duke of Durazzo w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"CZ. III. RÓŻNE DYNASTIE (XIV-XVI W.)" - autor: Przemysław Jaworski


"CZ. II. ARPADOWIE NA WĘGRZECH - (X-XIV W.)"- autor: Przemysław Jaworski