Sergio IV de Sergidi (zmarł w San Salvatore między 26 czerwca 1036 roku a 5 października 1038 roku)

Syn Giovanniego IV de Sergidi, XI księcia Neapolu i N.N.

Książę Neapolu od grudnia 1002 roku do 1036 roku, II hrabia de Aversa od 1029/30 roku do 1036 roku. Regent Neapolu od 1036 roku do czerwca 1036 roku.

Żona N.N.

Sergio IV miało decydujące wpływ dla rozwoju władzy Normanów w południowych Włoszech, w pierwszej połowie XI wieku. Był nominalnym wasalem cesarstwa Bizantyjskiego, tak jak jego ojciec. W 1024 roku, poddał się Pellegrinowi, arcybiskupowi Kolonii i arcykanclerzowi Świętego Cesarstwa Rzymskiego za panowania cesarza Henryka II, na rozkaz którego oblegano Kapue, pomimo iż Neapol nie był zagrożony. W rezultacie tego został oskarżony o zdradę przez księcia Pandolfa IV z Kapui, zwanego "Wilkiem z Abruzzi", który został pokonany przez arcybiskupa Pellegrina. W 1026 roku, Pandolfo powrócił z niewoli, i rozpoczął oblężenie jego dawnej stolicy, gdzie rządził Pandolfo V, hrabia Teano. Interwencja Wasyla Boioannesa, bizantyjskiego dowódcę we Włoszech, który Pandolfa V umieścił w Neapolu, gdzie Sergio IV dał mu azyl. W 1027 roku, kiedy Boioannes (sojusznikiem Sergio) został odwołany do Konstantynopola, Pandolfo zaatakował Neapol i szybko uwięził Sergia, który zdołał zbiec z niewoli. Pandolfo V uciekł do Rzymu.

Losy polityczne księcia Sergio zmieniły sie, gdy Pandolfo stracił swojego sojusznika, Ranulfa Drengot w 1029 roku. Sergio i książę Gaety, Janem V, wspólnie z Drengotem odzyskał księstwa Neapolu. Na początku 1030 roku, w zamian za pomoc Rainulfa, Sergiusz IV nadał mu w lenno hrabstwo Avers oraz ożenił go ze swoją siostrą.

W 1034 roku, Pandolfo IV podsycał bunt w Sorrento, które nastepnie włączył do swojego księstwa. W tym samym roku, zmarła siostra księcia Neapolu i powrócił Pandolfo by zdobyć hrabstwo Rainulfa i Neapol. Zrozpaczony, Sergio wycofał się do klasztoru bazylianów na wyspie San Salvatore. Jego następcą został jego syn, Jan V, który udał się do Konstantynopola, aby prosić o pomoc wojskową. W tym czasie Sergio objął w regencję Neapol w imieniu syna. Po powrocie syna wrócił do swjego klasztoru, gdzie zmarł.


Żródła:

Sergio IV di Napoli w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIUS IV w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk