Sergio I Contardo de Sergidi (zmarł w 864 roku)

Syn Marina de Sergidi, hrabiego Cuma i Euprassii.

Hrabia Cuma, I książę Neapolu od 840 roku do 864 roku.

Żona N.N., córka Landulfa, władcy z Suessola.

Sergiusz był pierwotnie nazywany dux z Cumae (księciem Kumei), lennikiem Neapolu. W 840 roku, gdy nastepił podzuał cesarstwa Franków Neapol, wybrał Sergiusza jako księcia (lub magistra militum). Był to krok w kierunku pełnej niezależności od Bizancjum, która był niezdolna do obrony Neapolu przed Longobardami.

Na początku panowania Sergiusz zawarł w Palermo korzystny sojusz z Saracenami. Przy ich pomocy walczył w Bari z Bizancjum w 841 roku i Messina w 842 roku. Poporzez nowo zawierane układy z Bizancjum, przecwiko papiestwu i Frankom, doprowadził do wypędzenia muzułmanów z Kampanii.

Saraceni szybko doszło do siły i stali się zbyt niebezpieczni dla Neapolu przez co Sergio został zmuszony do zawarcia sojuszu z Amalfą, Gaetą i Sorrento, stając się praktycznie niezależnym władcą w wojnie przeciwko muzułmanom. W toku najazdu na świat chrześcijański w 846 roku bronił Rzymu, mimo to Rzym został zdobyty i złupiony doszczętnie przez Attylę zwanego "Biczem Bożym". W 849 roku brał udział w bitwie pod Ostii, dowodząc flotą obok Gaety.

W dalszej walce Sergiusz sprzymierzył się z cesarzem Lotarem I a później Ludwikiem II. W 847 roku, Sergiusz ustanowił pokoju między Lombardią a książętami: Siconulf z Salerno i Radelchis I z Benewentu. W 850 roku, dla zapewnienia dziedziczenia trony w Neapolu, Sergiusz podjął próbę wyznaczając swojego najstarszego syna Grzegorza, współrządcą księstwa. Zaczął bić własne monety ze swoim wizerunkiem.

W 859 roku, Sergiusz wypowiedział wojnę Kapui. Poślubił córkę Landulfa, władcy z Suessola, syna Landa I, księcia Kapui. Przed śmierci Sergiusza tron objął jego syn Gregory.


Żródła:

Sergius I of Naples w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIUS I w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk