Sergio VII de Sergidi (urodzony około 1100 roku, zginął w bitwie pod Rignano 30 października 1137 roku)

Syn Giovanni VI de Sergidi, XVI księcia Neapolu i Evy (Anny) Ridello, córki Goffredo Ridello, księcia de Gaeta.

Książę Neapolu od grudnia 1120 roku do 30 października 1137 roku.

Był 39 i ostatnim księciem (lub magister militum) w Neapolu, który przejął po śmierci ojca Jana VI w 1120 roku, i kiedy Roger II na Sycylii rosnął w siłę. W 1127 roku Roger został księciem, a w 1130 roku został koronowany na króla Sycylii, losy Neapolu i Sergiusza zostały przesądzone.

W 1131 roku, Roger narzuca Amalfi swoje panowanie i wymusza oddania kluczy od miasta. Gdy mieszkańcy odmówili, Sergiusz przy pomocy swojej floty usiłuje pomóc obleganemu miastu, jednakże admirał Jerzego z Antiochii zablokował miasto portowe miasto. Sergiusz został zmuszony do poddania się Rogerowi. Według kronikarza Alexander z Telese, Neapol, który od czasów rzymskich, prawie nigdy nie został zdobyty. Prestiż Sergiusza we wszystkich południowych prowincjach Włoch został definitywnie nadszarpnięty przez Rogera.

W 1134 roku, Sergiusz VII poparł bunt Roberta II w Kapui i Ranulfa II w Alife, ale uniknął bezpośredniej konfrontacji z królem Rogerem II. Po upadku Kapui, został zmuszony do złożenia hołdu lennego królowi Rogerowi. 24 kwietnia 1135 roku flota pod dwództwem wygnanego Roberta z Capui poniosła ostateczną klęskę pod Neapolem. Ośmio tysięczna flota poniosła klęskę i wkrótce przyczyniła się iż już bunt na większą skalę nie wznowiono. Nastepnie Sergiusz VII przyjął na swój dwór Ranulfa, który był w takim samym położeniu, mimo iż niedawno przysięgał wierność Rogerowi. Wiosną 1136 roku Roger na czele swojej armii zjawił się pod Neapolem. W trakcie oblężęnia wielu ludzi umierało z głodu. Jednak według uwczesnego historyka i sympatyka rebeliantów, Falco Benevento, Sergiusz i Neapolitańczycy, nie ustąpili, woli umrzeć z głodu, niż poddać się władzy króla Rogera II. Blokada morska Neapolu, trwała dość długo. Sytuacja obróciła się na kożyść Neapolu, gdy z wielką armią nadciągnął cesarz Lothar II. Roger musiał odpuścić.

Lothar po zdobyciu niemal całości Mezzogiorno, opuścił szybko po zdobyte tereny, co wykorzystał król Roger, który szybko odzyskał swoje utracone tereny. Sergiusz ponownie uklękła przed nim w hołdzie, próbując oszczędzić Neapol od kolejnego oblężenie. Hołd został przyjęty w zamian za okazanie pomocy przeciwko dawnemu sojusznikowi, księciu Ranulfowi, obecnie księciu Apulii. 30 października 1137 roku, w trakcie bitwy pod Rignano, Sergiusz VII i Roger II, a także syn Rogera, zostają pokonani. Sam Sergiusz umiera na polu bitwy.

Jak na ironię, porażka Rogera w Rignano otworzyła mu drogę do podboju Neapolu. W 1137 roku Sergiusz VII zmarł bezdzietnie, co przyczynilo się, iż Neapolitańczycy porozumieli i na nastepcę zmarłego Sergiusza VII wybrali Rogera II, w końcu w 1139 roku przejął Księstwo Neapolu do swojej nowej domeny. Papież Innocenty II, potwierdził tą domenę. W 1135 roku patrycjusze neapolitańscy przyznali tytuł księcia Neapolu młodemu księciu i nastepcy króla Rogera II, Alfonsowi z Hauteville jako księcia.


Żródła:

Sergius VII of Naples w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIUS VII w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SERGIDI - drzewo genealogiczne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk