Tankred I de Hauteville (urodzony na Sycylii w 1135 roku, zmarł w Palermo 20 lutego 1194 roku) herb

Syn Rogera III de Hauteville, księcia Apulli, hrabiego Lecce i Blanki (Emmy Aleiny) di Lecce, córki Roberta de Lecce.

Hrabia Lecce od 12 maja 1148 roku do 1161 roku i od 1169 roku do 20 lutego 1194 roku. Król Neapolu i Sycylii od 18 listopada 1189 rokiem do 20 lutego 1194 roku.

W 1175 roku poślubił Sybilli di Medania (di Acerra) (urodzona w Aquino, Cassino w 1147 roku, zmarła we Francji w 1205 roku) regentkę Sycylii, córkę Rainalda I seniora d'Aquina i Cecylii de Medanii hrabiny di Acerra.

Tankred był dobrym żołnierzem, chociaż był niskim mężczyzną za co otrzymał przezwisko "Tancredulus".

Po bezpotomnej śmierci Wilhelma II objął we władanie Sycylię, poparty przez kanclerz d'Ajello Matthew z pomocą którego pokonał groźnego przeciwnika, w osobie króla Niemiec Henryka VI, męża Konstancji de Hauteville, córki Roger II króla Sycylii.

W wyniku wojen o schedę sycylijską królestwo coraz bardziej popadało ogólną apatię i prowadziło do wewnętrznych wojen oraz buntów wielmożów sycylijskich, którzy w 1190 roku w Messinie zawiązali groźną rebelię przeciwko Tankredowi popierając cesarza Henryka VI, głównego kontrkandydata do tronu sycylijskiego. Henryk VI, zręcznie wykorzystał tą sytuację i zajął Pizę, Genuę i Rzym, odizolowując Tankreda od jego sprzymierzeńca, papieża Celestyna III, który pod wpływem wojskowej perswazji koronuje Henryka VI Hohenstaufena 14 kwietnia 1194 roku w Rzymie na cesarza. Tankred w tej sytuacji dla pozyskania więcej sprzymierzeńców w walce z cesarzem, nadaje przywileje miastom - Gravina (czerwiec 1192 rok), a następnie oddaje Sycylię w lenno papieżowi. W latach 1192 i 1193 osobiście walczył z buntem baronów w Apulii, przerwaną nagłą śmiercią Tankreda.

Pozostawił po sobie małoletniego syna Wilhelma III, w imieniu którego rządy regencyjne sprawowała jego żona Sibilla. Chaos jaki powstał po śmierci Tankreda wykorzystał cesarz Henryka VI i najechał na Sycylię. W maju 1194 roku zdobył Neapol, a po zaciekłym oporze ze strony Syblii 20 listopada 1194 roku zdobył Sycylię. Rodzina królewska wraz z królem Wilhelmem III została przewieziona do Niemiec, gdzie w 1198 roku wymarła.


Żródła:

Tancred di Lecce tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk