Wilhelm III "Ślepy" de Hauteville (urodzony około 1185 roku, zmarł w więzienia na zamku Hohenems w Vorarlbergu w 1198 roku) herb

Drugi syn Tankreda I de Hauteville króla Neapolu, Sycylii i Sybilli di Medania (di Acerra), córki Rainalda I seniora d'Aquina.

Król Neapolu i Sycylii od 20 lutego do 20 listopada 1194 roku. Książę Tarentu od 25 do 29 grudnia 1194 roku.

Wilhlem III był ostatnim Normandzkim królem Sycylii i Neapolu.

20 lutego 1194 roku, w wieku czterech lat został po śmierci ojca królem Sycylii, którego w Palermo intronizował papież Celestyn III. W związku z tym, iż Wilhelm był małoletni regencję objęła jego matka Sybilla.

Cesarz Henryk VI wykorzystał małoletność władcy oraz małoskuteczne rządy regentki i zgłosił pretensje do tronu sycylijskiego (był mężęm Konstancji, córki Rogera II), a następnie zbrojnie najechał na Sycylię. Do końca października 1194 roku Henryk zdobył prawie całą Sycylię. 20 listopada padł ostatni bastion oporu w Palermo. Henryk VI zaproponował Sybilli honorowe wyjście: Wilhlem miał zachować dla siebie hrabstwo Lecce, w którym panował jego ojciec, zanim objął sycylijską koronę królem, "na otarcie łez" miał otrzymać księstwo Tarentu.

Do momentu intronizacji nowego króla, regentka i jej królewski syn czekali z odpowiedzią. 25 grudnia Henryk Hohenstaufen został intronizowany na króla Sycylii, a cztery dni później, spisek przeciwko nowemu królowi została odkryty. Henryk natychmiast podjął represje wobec spiskowców, a ich głównych inspiratorów wsadził do więzienia w Niemczech. Po jakim czasie cesarz wypuścił matkę i siostry, które wyemigrowały do Francji.

Niektóre źródła twierdzą, że Wilhelm został oślepiony i wykastrowany. Inne mówią, że umarł w niewoli kilka lat później, jeszcze inne, że został wypuszczony i stał się mnichem. Są i takie źródła, że wrócił na Sycylię pod przybranym nazwiskiem Tankreda di Palamary. Syn cesarza, Fryderyk (późniejszy cesarz i król Sycylii Fryderyk II) znalazł Tankreda di Palamara w Messynie, gdzie został z rozkazu cesarza stracony w 1232 roku. Although przyjmuje jednak datę śmierci na 1198 rok.


Żródła:

Guglielmo III di Sicilia "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Guglielmo III di Sicilia "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Wilhelm III tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk