WŁADCY NIEMIEC

10 sierpnia 843 roku podział FRANKONII na - Królestwo Środkowofrankijskie (Burgundia, Fryzja); Królestwo Zachodniofrankijskie - Francja; Królestwo Wschodniofrankijskie - Niemcy

PAŃSTWO WSCHODNIO-FRANKIJSKIE 843-962

DYNASTIA KAROLINGÓW

Ludwig II "der Deutsche, der Stammler" król Wschodniofrankijski 826 roku do 10 sierpnia 843 roku

Ludwig II "der Deutsche" król Wschodniofrankijski od 10 sierpnia 843 roku do 28 sierpnia 876 roku

Karlmann I król Wschodniofrankijski od 28 sierpnia 876 roku do 22 marca 880 roku

Ludwig III "der Jüngere" król Wschodniofrankijski od 23 sierpnia 876 roku do 20 stycznia 882 roku

Karl III "der Dicke" król Wschodniofrankijski od 28 sierpnia 876 roku do 13 stycznia 888 roku

Arnolf von Kärnten król Wschodniofrankijski od 13 stycznia 888 roku do 8 grudnia 899 roku

Ludwig IV "das Kind" król Wschodniofrankijski od 8 grudnia 899 roku do 20 lub 24 września 911 roku

DYNASTIA FRANKOŃSKA

Konrad I król Niemiec od 20 lub 24 września 911 roku do 23 grudnia 918 roku

DYNASTIA LIUDOLFINGÓW

Heinrich "der Vogler, der Finkler" król Niemiec od 919 roku do 2 lipca 936 roku

ŚWIETE CESARSTWO RZYMSKI NARODU NIEMIECKIEGO 962-1806

Otto I "der Große" król Niemiec od 2 lipca 936 roku do 7 maja 973 roku

Otto II "der Rote" król Niemiec od 7 maja 973 roku do 7 grudnia 983 roku

Otto III król Niemiec od 7 grudnia 983 roku do 23 albo 24 stycznia 1002 roku

Heinrich I "der Heilige" król Niemiec od 23 albo 24 stycznia 1002 roku do 13 lipca 1024 roku

DYNASTIA SALICKA

Konrad II "der Ältere" król Niemiec od 13 lipca 1024 roku do 4 czerwca 1039 roku

Heinrich III "the Black" król Niemiec od Wielkanocy 1028 roku [4 czerwca 1039 roku] do 5 października 1056 roku

Agnieszka Ranulfid-Poitiers regentka Niemiec od 5 października 1056 roku do kwietnia 1062 roku

Anno II von Köln regent Niemiec od kwietnia 1062 roku do 29 marca 1065 roku

Ekbert I Welf Brunszwicki von Miśnia regent Niemiec od kwietnia 1062 roku do 1064 roku

Siegfried I von Mainz regent Niemiec od kwietnia 1062 roku do 1064 roku

Adalbert I von Bremen regent Niemiec od kwietnia 1062 roku do 29 marca 1065 roku

Heinrich IV król Niemiec od 5 października 1056 roku do 7 sierpnia 1106 roku

ANTYKRÓLOWIE

Rudolf von Rheinfelden antykról Niemiec od 15 marca 1077 roku do 15 październka 1080 roku

Hermann of Luxembourge-Ardennes Mozelski antykról Niemiec od 6 sierpnia 1081 roku do 28 września 1088 roku

Ekbert of Meissen "król" Niemiec od 28 września 1088 roku do 3 lipca 1090 roku

DYNASTIA SALICKA

Konrad (III) król Niemiec od 30 maja 1087 roku do kwietnia 1098 roku

Heinrich V koregent Niemiec od 1099 roku do 31 grudnia 1105 roku, król Niemiec od 31 grudnia 1105 roku [7 sierpnia 1106 roku] do 23 maja 1125 roku

DYNASTIA Z SÜPPLINBURGA

Lothar III (II) von Süpplingenburg król Niemiec od 24 sierpnia 1125 roku do 4 grudnia 1137 roku

DYNASTIA HOHENSTAUFENÓW

Konrad III król Niemiec od 7 marca 1138 roku do 15 lutego 1152 roku

Heinrich (VI) Berengar król Niemiec od 13 marca 1147 roku do kwietnia lub maja 1150 roku

Friedrich I "Barbarossa" król Niemiec od 4 marca 1152 roku do 10 czerwca 1190 roku

Heinrich VI król Niemiec od 10 czerwca 1190 roku do 28 września 1197 roku

Philipp von Schwaben król Niemiec od 8 marca 1198 roku do 21 czerwca 1208 roku

DYNASTIA WELFÓW

Otto IV von Braunschweig antykról Niemiec od 9 czerwca 1198 roku do 1208 roku, król Niemiec od 11 listopada 1208 roku do 18 maja 1218 roku

DYNASTIA HOHENSTAUFENÓW

Friedrich II król Niemiec od września 1211 roku do 13 grudnia 1250 roku

Heinrich (VII) król Niemiec od 20 kwietnia 1220 roku do 1235 roku (usinięty)

ANTYKRÓLOWIE

interregnum 1246-1271

Heinrich Raspe Ludolfing antykról Niemiec od 22 maja 1246 roku do 16 lutego 1247 roku

Vladislaus of Moravia, pretendent do tronu Niemiec od 1246 roku do 3 stycznia 1247 roku

Wilhelm von Holland antykról Niemiec od 3 października 1247 roku do 21 maja 1254 roku, król Niemiec od 21 maja 1254 roku do 28 stycznia 1256 roku

Herman VI of Baden, pretendent do tronu Niemiec od 1248 roku do 4 października 1250 roku

Friedrich I of Baden, pretendent do tronu Niemiec od 1250 roku do 28 października 1268 roku

DYNASTIA HOHENSTAUFENÓW

Konrad IV koregent Niemiec od lutego 1237 roku do 13 grudnia 1250 roku, król Niemiec od 13 grudnia 1250 roku do 21 maja 1254 roku

Konrad V król Niemiec od 21 maja 1254 roku do 1266 roku

ANTYKRÓLOWIE

Richard von Cornwall antykról Niemiec od 13 stycznia 1256 roku do do 2 kwietnia 1272 roku

Alfons "der Weise" von Kastilien antykról Niemiecod 1 kwietnia 1257 roku do 1275 roku

Ottokar II of Bohemia pretendent do tronu Niemiec od 1251 roku do 1278 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Rudolph I król Niemiec od 1 października 1273 roku do 15 lipca 1291 roku

DYNASTIA Z NASSAU

Adolph von Nassau król Niemiec od 5 maja 1292 roku do 2 czerwca 1298 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Albrecht I król Niemiec od 27 sierpnia 1298 roku do 1 maja 1308 roku

DYNASTIA LIMBURG-LUKSEMBURG (WIGÉRIDES)

Heinrich VII król Niemiec od 27 listopada 1308 roku do 24 sierpnia 1313 roku

ANTYKRÓL

Friedrich "der Schöne" antykról niemiecki od 19 października 1314 roku do 19 października 1325 roku

DYNASTIA WITTELSBACHÓW

Ludwig IV der Bayer król Niemiec od 20 października 1314 roku do 11 października 1347 roku

ANTYKRÓL

Wenzel (Karl) von Luxemburg antykról Niemiec od 11 lipca 1346 roku do 11 października 1347 roku

DYNASTIA LIMBURG-LUKSEMBURG (WIGÉRIDES)

Karl IV król Niemiec od 11 października 1347 roku do 29 listopada 1378 roku

ANTYKRÓL

Günther von Schwarzburg antykról Niemiec od 30 stycznia do 26 maja 1349 roku

DYNASTIA LIMBURG-LUKSEMBURG (WIGÉRIDES)

Wenzel I koregent Niemiec od 1 czerwca 1376 roku do 29 listopada 1378 roku, król niemiecki od 29 listopada 1378 roku do 20 sierpnia 1400 roku

ANTYKRÓL

Friedrich von Braunschweig und Lüneburg antykról Niemiec od maj do 5 czerwca 1400 roku

DYNASTIA WITTELSBACHÓW

Ruprecht von der Pfalz król Niemiec od 21 sierpnia 1400 roku do 18 maja 1410 roku

DYNASTIA LIMBURG-LUKSEMBURG (WIGÉRIDES)

Sigismund król Niemiec 20 września 1410 roku do 9 grudnia 1437 roku

ANTYKRÓL

Jobst von Mähren antykról Niemiec od 1 października 1410 roku do 18 stycznia 1411 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Albrecht II król Niemiec od 19 marca 1438 roku do 27 października 1439 roku

Friedrich III król Niemiec od 2 lutego 1440 roku do 19 sierpnia 1493 roku

CESARSTWO RZYMSKIE NARODU NIEMIECKIEGO 1508-1806

Maximilian I król Niemiec od 16 lutego 1486 roku (18 sierpnia 1493 roku) do 12 stycznia 1519 roku

Karl V król Niemiec od 12 stycznia do 28 czerwca 1519 roku, cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 28 czerwca 1519 roku do 12 września 1556 roku

Ferdinand I król Niemiec od 5 stycznia 1531 roku do 25 lipca 1564 roku, cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 14 marca 1558 roku do 25 lipca 1564 roku

Maximilian II król Niemiec od 28 listopada 1562 roku do 25 lipca 1564 roku, cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 25 lipca 1564 roku do 12 października 1576 roku

Rudolph II cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 12 października 1576 roku do 20 stycznia 1612 roku

Friedrich V (count palatine of the Rhine) wicekról Niemiec od 20 stycznia 1612 roku do 13 lipca 1612 roku

Johann Georg I (count palatine of Saxony, duke of Saxony) wicekról Niemiec od 20 stycznia 1612 roku do 13 lipca 1612 roku

Matthias cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 24 czerwca 1612 roku do 20 marca 1619 roku

Friedrich V (count palatine of the Rhine) wicekról Niemiec od 20 marca 1619 roku do 28 sierpnia 1619 roku

Johann Georg I (count palatine of Saxony, duke of Saxony) wicekról Niemiec od 20 marca 1619 roku do 28 sierpnia 1619 roku

Ferdinand II cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 28 sierpnia 1619 roku do 15 lutego 1637 roku

Ferdinand III cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 15 lutego 1637 roku do 2 kwietnia 1657 roku

Ferdynand IV król Rzymian (Niemiec) od (wybrany) 31 maja (koronowany 18 czerwca) 1653 roku do 9 lipca 1654 roku

Karl I Ludwig (count palatine of the Rhine; in dispute with Ferdinand Maria) wicekról Niemiec od 2 kwietnia 1657 roku do 18 czerwca 1658 roku

Ferdinand Maria (duke of Bavaria; in dispute with Karl I Ludwig) wicekról Niemiec od 2 kwietnia 1657 roku do 18 czerwca 1658 roku

Johann Georg II (count palatine of Saxony, duke of Saxony) wicekról Niemiec od 2 kwietnia 1657 roku do 18 czerwca 1658 roku

Leopold I cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 9 lipca 1654 roku do 5 maja 1705 roku

Joseph I cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 5 maja 1705 roku do 17 kwietnia 1711 roku

Johann Wilhelm wicekról Niemiec od 17 kwietnia 1711 roku do 12 października 1711 roku

Friedrich August I wicekról Niemiec od 17 kwietnia 1711 roku do 12 października 1711 roku

Karl VI cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 22 grudnia 1711 do 20 października 1740 roku

interregnum 1740-1743

Karl Albrecht wicekról Niemiec od 20 października 1740 roku do 14 stycznia 1742 roku

Friedrich August II wicekról Niemiec od 20 października 1740 roku do 14 stycznia 1742 roku

DYNASTIA WITTELSBACHÓW

Karl VII Albrecht cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 24 stycznia 1742 roku do 20 stycznia 1745 roku

Maximilian III Joseph wicekról Niemiec od 20 stycznia do 13 września 1745 roku

Friedrich August II wicekról Niemiec od 20 stycznia do 13 września 1745 roku

LORRAINE-HABSBURG (Baudemont-Vaudemont)

Francis I Stephen cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 13 września 1745 roku do 18 sierpnia 1765 roku

Joseph II cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 18 sierpnia 1765 roku do 20 lutego 1790 roku

Karl IV Philipp Theodor wicekról Niemiec od 20 lutego do 30 września 1790 roku

Friedrich August III wicekról Niemiec od 20 lutego do 30 września 1790 roku

Leopold II cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od 20 lutego 1790 roku do 1 marca 1792 roku

Karl IV Philipp Theodor wicekról Niemiec od 1 marca do 7 czerwca 1792 roku

Friedrich August III wicekról Niemiec od 1 marca do 7 czerwca 1792 roku

Franz II cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego od od 14 lipca 1792 roku do 6 sierpnia 1806 roku

ZWIĄZEK REŃSKI 1806-1813

Napoleon Bonaparte protektor Związku Reńskiego od 25 lipca 1806 roku do 19 października 1813 roku

Karl Theodor Anton Maria von Dalberg przewodniczącym kolegium królewskiego od 25 lipca 1806 roku do 5 lutego 1813 roku

Eugeniusz de Beauharnais przewodniczącym kolegium królewskiego 5 lutego do 4 listopada 1813 roku

ZWIĄZEK NIEMIECKI 1815-1866

Franz prezydent Związku Niemieckiego od 26 września 1815 roku do 2 marca 1835 roku

Ferdinand prezydent Związku Niemieckiego od 2 marca 1835 roku do 2 grudnia 1848 roku

Francis Joseph prezydent Związku Niemieckiego od 2 grudnia 1848 roku do 1866 roku

Johann von Österreich regent Rzeszy Niemieckiej od 29 czerwca 1848 roku do 20 grudnia 1849 roku

ZWIAZEK PÓŁNOCNO-NIEMIECKI 1866-1871

CESARSTWO NIEMIECKIE 1871-1918

DYNASTIA HOHENZOLLERNÓW

Wilhelm I cesarz Niemiec od 8 stycznia 1871 roku do 9 marca 1888 roku

Friedrich III cesarz Niemiec od 9 marca do 15 czerwca 1888 roku

Wilhelm II cesarz Niemiec od 15 czerwca 1888 roku do 9 listopada 1918 roku, tytularny cesarz Niemiec od 9 listopada 1918 roku do 4 czerwca 1941 roku

REPUBLIKA WEIMARSKA 1918-1933

III RZESZA 1933-1945

Okupacja Aliancka (1945-1949)

Bizonia

Trizonia

Radziecka strefa okupacyjna

PODZIAŁ NIEMIEC 1949-1990

Niemiecka Republika Demokratyczna

Republika Federalna Niemiec

Republika Federalna Niemiec (1990-do dzisiaj)

PRETENDENCI DO TRONU NIEMIECKIEGO

DYNASTIA HOHENZOLLERNÓW

Wilhelm (III) tytualrny cesarz Niemiec od 4 czerwca 1941 roku do 20 lipca 1951 roku

Louis Ferdinand (II) tytualrny cesarz Niemiec od 20 lipca 1951 roku do 26 września 1994 roku

Georg Friedrich Ferdinand tytualrny cesarz Niemiec od 26 września 1994 roku

HOME