Hermann I of Luxembourge-Ardennes Mozelski (urodzony około 1040 roku, zginął pod Cochem, 28 września 1088 roku) herb

Syn Gizelberta of Luxembourge-Ardennes Mozelskiego, hrabiego Salm i Longwy, Luxembourg i N.N.

Antykról Niemiec od 6 sierpnia 1081 roku do 28 września 1088 roku, hrabia Salm od 1059 roku do 1088 roku.

W 1073 roku poślubił Sophia de Rheineck (urodzona na zamku Formbach, Luksemburg, około 1035 roku, zmarła w 1093 roku), córkę Meginharda IV de Rheineck, hrabiego von Formbach, palatyna Niederaltaich i Mathildis of Reinhausen, córki Elli II von Reinhausen, hrabiego in Leinegau.

Znany również jako Herman z Salm. Pochodził z dynastii mozelskiej.

6 sierpnia 1081 roku został wybrany w Ochsenfurt na króla Niemiec w opozycji do Henryka IV jako następca Rudolfa Szwabskiego. W tym samym roku został koronowany w Goslarze.

Pomimo wielu sukcesów militarnych nie uzyskał większego poparcia. Jego władza ograniczała się jedynie do terenów Saksonii, a jego sojusznikami byli tylko feudałowie z Saksonii i Szwabii. Podejmował próby opanowania Włoch, podjął też nieudaną wyprawę wojenną celem niesienia pomocy dla papieża Grzegorza VII walczącego z antypapieżem Klemensem III.

W 1088 roku po zerwaniu sojuszu z Sasami, opuścił Niemcy i udał się do Lotaryngii, gdzie zmarł. Po jego śmierci próby kontynuowania walki podejmował jeszcze margrabia Miśni, Egbert II. Nie udało mu się jednak stawić czoła cesarzowi Henrykowi IV, który całkowicie spacyfikował rewoltę.


Żródła:

Herman z Salm w "WikipediA"