Johann Wilhelm II Wittelsbach (urodzony w Düsseldorf, 19 kwietnia 1658 roku, zmarł w Düsseldorf, 8 czerwca 1716 roku) herb

Syn Filipa Wilhelma Wittelsbach, ksiącia-elektora Palatynatu Reńskiego, pretendenta do tronu polskiego i Elżbiety Amalii Ydulfing Hessen-Darmstadt, córki Jerzy II Ydulfing, landgrafa Hesji na Darmstadt.

Wicekról Niemiec od 17 kwietnia 1711 roku do 12 października 1711 roku, książę-elektor Palatynatu Reńskiego od 2 września 1690 roku do 8 czerwca 1716 roku, książe Neuburga od 1690 roku do 8 czerwca 1716 roku, książę Jülich i Berg od 1679 roku do 8 czerwca 1716 roku, książę Górnego Palatynatu i Cham od 1707 roku do 1714 roku, hrabia de Megen od 1697 do 8 czerwca 1716 roku.

25 października 1678 roku poślubił Marię Annę Habsburg (urodzona w Wiedeniu, 20 grudnia 1654 roku, zmarł w Wiedeniu, 4 kwietnia 1689 roku), córką Ferdynanda III Habsburga, cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier, arcyksięcia Austrii, księcia Styrii, Krainy, hrabiego Tyrolu i Eleonory Gonzaga, córki Karola II Gonzagi, księcia Mantui. 5 czerwca 1691 roku w Neuburg nad Dunajem poślubił Annę Marię de'Medyci (urodzona we Florencji, 11 sierpnia 1667 roku, zmarł we Florencji, 18 lutego 1743 roku), córką Cosima III de'Medici, wielkiego księcia Toskanii i Małgorzaty Ludwiki "Mademoiselle d'Orléans" Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme, córki Gastona Jana Baptyst Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme, księcia Orleanu.

Urodził się w Düsseldorf, gdzie przebywał przez większą część swojej młodości, gdzie mieszkał, po tym jak Heidelbergu, została zniszczony przez wojska francuskie w czasie wojny dziewięcioletnie (Francji z Ligą Augsburską) i gdzie wychowany był przez Jezuitów. W 1674 roku odbył Grand Tour (typ podróży w jaką wyruszali młodzi arystokraci) do Włoch. Miał liczne rodzeństwo które odegrało ważną rolę w historii, siostra Eleonora Magdalena była cesarzową Niemiecką, Maria Zofia królową Portugalii, Maria Anna królową Hiszpanii.

W 1678 roku ożenił się z Marią Anną Habsburg córką cesarza Ferdynanda III i jego trzeciej żony Eleonory Gonzagi. Para nie miała dzieci. W 1679 roku ojciec oddał księstwa Jülich i Berg w jego berło.

W 1691 roku ożenił się z Anna Marią Medycyjską córką wielkiego księcia Toskanii Cosimo III de'Medici i Małgorzaty Ludwiki Burbon. Podczas wojny o sukcesję hiszpańską zajął Górny Palatynat który musiał zwrócić w 1714 elektorowi Bawarii Maksymilianowi II.

W 1690 roku jego ojciec został elektorem Palatynatu Reńskiego, wiązało się to ze zmianą religii panującej w Palatynacie. Poprzedni elektor Karol II Wittelsbach był kalwinistą. W 1690 roku został elektorem Palatynatu Reńskiego po śmierci swojego ojca. Na mocy pokoju Rijswijk podpisanego w 1697 roku, przywrócone zostały terene zdobyte przez Francuzów, z zastrzeżeniem, że elektorat Palatynatu nie wruci na łono protestantyzmu, który nie przyczynił się do popularności księcia w Palatynacie i u protestantów.

W 1705 roku ogłosił tolerancję religijną za namową swojej kochanki, Dorothea von Velen.

Podczas wojny o sukcesję hiszpańską, Johann Wilhelm otrzymał Górny Palatynat, który został w 1714 roku włączony do Bawarii.

Zmarł w Düsseldorfie, w wieku 58 lat na udar i został pochowany w kościele św Andreas. Nie mając dziedzica, jego następcą został jego brat, Karol III Filip Wittelsbach.

Johann Wilhelm był bardziej popularny w Jülich-Berg, gdzie był fundatorem imponujących budynków, takich jak Schloss Bensberg i gdzie uznawanym mecenasem sztuki, ściągając na swój dwór wielu artystów i rzemieślników, w tym nadwornego malarza Johannes Spielberga. Był właścicielem ogromnej kolekcji obrazów Rubensa, które można zobaczyć jeszcze dzisiaj w Alte Pinakothek w Monachium.


Żródła:

Jan Wilhelm Wittelsbach w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Johann Wilhelm, Elector Palatine w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk