Karloman I Karoling (urodzony w 830 roku, zmarł w Altötting, 22 marca 880 roku) herb

Najstarszy syn Ludwika II "Niemieckiego" Karolinga, króla Franków Wschodnich, króla Bawarii i Emma z Altdorfu Welf, córki hrabiego Welfa z Altdorfu.

Król Franków Wschodnich i książę Bawarii od 28 sierpnia 876 roku do 22 marca 880 roku, król Włoch od 6 października 877 roku do do 22 marca 880 roku.

Przed 861 roku może poślubił N. von Nordgau, córkę Ernesta, Grafa von Nordgau. Konkubina Liutswinde (Leusinda) von Nordgau (urodzona między 825 a 830 roku, zmarła po 8 lipca 879 roku), zapewne córkę Ernesta [I], Grafa von Nordgau.

Buntował się przeciwko ojcu w 861 i w 864 roku. W "Annales Bertiniani", zapisano że "Carlomannus, Hlodowici regis Germania" połączył siły z "Resticio Winidorum regulo", w 861 roku zdobył dużą część królestwa swego ojca aż do River Inn, ale został pokonany przez jego ojca. W 865 roku, jego ojciec podzielił swoje królestwo pomiędzy synów. Karloman otrzymał, z tytułem księcia, Bawarię. Od 876 roku, po śmierci ojca, władca tej części państwa - Bawarię, Panonię, Karyntię, Czechy i Morawy. Po śmierci cesarza Ludwika II, został królem Włoch obwołany przez królową Engelberga i członków włoskiej szlachty. Pokonał rywala do korony wołskiej, Karola II "Łysego" i wyparł go z Włoch, a nastepnie w Pavii w październiku 877 roku koronował sie na króla. Jednak sparaliżowany chorobą, musiał wrócić do Niemiec, gdzie w 879 roku został złożony z tronu na korzyść swego brata Ludwika "Młodszego".

W 877 roku ufundowal klasztor w Altötting, gdzi w nekrologu Prüma zapisują śmierć "880 XI Kal Apr" "Karlomannus frater Ludvici et Karoli".

Przebywając w Weronie ciężko przeziębił się i zmarł w Altötting, gdzie został pochowany.

Ze związku, który trwał od między 849 lub 850 roku z konkubiną Liutswinde (Leusindą) von Nordgau miał jedynie syna.


Żródła:

Karloman w "Wikipedia"


KARLOMAN w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk