Ludwik II "Jąkała" Karoling (urodzony 1 listopada 846 roku, zmarł w Compiegne, 10 kwietnia 879 roku) herb

Syn Karola II "Łysego" Karolinga, króla Zachodniofrankijskiego i Ermentrudy Udalriching, córki Odona I Udalrichinga, hrabiego Orleanu.

Król Bawarii i Wschodniofrankijski od 826 roku do 10 sierpnia 843 roku, król Akwitanii od 23 sierpnia 867 roku do 6 października 877 roku, król Neustrii od 856 roku do 10 kwietnia 879 roku, król Zachodniej Lotaryngii od 8 sierpnia 870 roku do 6 października 877 roku, król Zachodniofrankijski od 6 października 877 roku do 10 kwietnia 879 roku, hrabia Meaux od 862 roku do 10 kwietnia 877 roku. Cesarz rzymski od 855 roku do 875 roku.

Potajemnie poślubił w marcu 862 roku (rozwód w lutym 875 roku) Ansgardę Burgundzką (zmarła 2 listopada po 879 roku), córką Harduina, hrabiego Burgundii. W lutym 878 roku poślubił Adelajdę (Adelais) Girardids (urodzona między 850 a 853 rokiem, zmarła w Laon, 10 listopada 901 roku), córkę Adalarda Girardids, hrabiego Paryża, hrabiego-palatyna Państwa zachodniofrankijskiego.

W 866 roku, po śmierci swojego młodszego brata Karola został królem Akwitanii. Po śmierci ojca w 877 roku objął rządy w całym królestwie zachodniofrankijskim. 8 grudnia 877 roku został koronowany w Reims przez tamtejszego arcybiskupa Hincmara. Powtórna koronacja odbyła się 7 września 878 roku Ludwika koronował papież Jan VIII, który przybył do Francji na synod kościelny. Uroczystości odbyły się w Troyes. Papież zaoferował Ludwikowi koronę cesarską, ale ten odmówił.

Ludwik był słabego zdrowia i przeżył ojca tylko o 2 lata. W okresie jego panowania role i możliwości władzy królewskiej w kraju nieustannie malały, wzrastała natomiast odrębność księstw i hrabstw: Akwitanii, Gaskonii, Tuluzy, Burgundii, Owernii, Normandii, Bretanii, Flandrii i innych, oraz rosła potęga wielkich baronów. Nie odgrywał aktywnej roli na scenie międzynarodowej. Kronikarze opisywali go jako prostego i miłego człowieka, miłującego pokój, religię i sprawiedliwość.

Ludwik był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy ożenił się w 862 roku z Ansgardą, córką hrabiego Harduina. Ślub odbył się potajemnie i wbrew woli ojca Ludwika, który też rychło wyjednał u papieża unieważnienie małżeństwa. Ludwik i Ansgarda mieli razem dwóch synów i dwie córki.

Drugą żoną Ludwika była Adelajda z Paryża, córkę Adalarda, hrabiego Paryża. Małżeństwo to nie było udane i Ludwik starał się, bezskutecznie, o rozwiązanie tego małżeństwa z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa (babka Adelajdy była nieślubną córką Ludwika I "Pobożnego", dziadka Ludwika II, lub Karola "Wielkiego", jego pradziadka). Podczas powtórnej koronacji królewskiej w 878 roku Ludwik odmówił zgody na koronację Adelajdy. Ludwik i Adelajda mieli razem syna i córkę.

W 879 roku Ludwik wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko wikingom. Podczas marszu na północ poczuł się źle i zmarł w Compiegne 10 kwietnia 879 roku. Po jego śmierci państwo zostało podzielone między jego dwóch synów - Ludwika III i Karlomana II.


Żródła:

Ludwik II Jąkała w "Wikipedia"