Richard Plantagenet (Gâtinais-Anjou) (urodzony w Winchesterze, 5 stycznia 1209 roku, zmarł w Berkhamsted, 2 kwietnia 1272 roku) herb

Syn Jana "bez Ziemi" Plantagenet (Gâtinais-Anjou), króla Anglii i Izabeli d'Angoulęme, córki Aymera III Taillefera, hrabiego d'Angoulęme.

Constable'a zamku Wallingford od od 1216 roku, Wysoki Szeryf Berkshire od 1217 roku, hrabia Kornwalii od 13 lutego 1224 roku do 21 sierpnia 1227 roku, hrabia Poitou od 14 sierpnia 1225 roku do grudnia 1243 roku, porucznika Guienne od 1226 roku do 1227 roku, I Earl Kornwalii od 21 sierpnia 1227 roku do 2 kwietnia 1272 roku, ambasadora Anglii do Świętego Cesarza Rzymskiego Fryderyka II w 1237 roku, ambasador Angli do papieża Innocentego IV w 1250 roku, tajny doradca od 1253 roku, regent Anglii w 1224 roku i od 6 sierpnia 1253 roku do 29 maja 1254 roku, antykról niemiecki od 13 stycznia 1256 roku do do 2 kwietnia 1272 roku, ambasador Anglii do papieża Aleksandra IV w 1259 roku.

W Fawley, Buckinghamshire 30 marca 1231 roku poślubił Isabel Marshal (urodzona w Pembroke Castle, 9 października 1200 roku, zmarła w Berkhamstead Castle w Hertfordshire, 15 lub 17 stycznia 1240 roku), córkę Williama Marshala, I hrabiego Pembroke i Isabel de Clare, córki Richard Fitz Gilbert de Clare, II hrabiego Pembroke. 17 lipca 1242 roku (per procuro), w Opactwie Westminster 23 listopada 1243 roku (pro futuro) poślubił Sanchę Guilhemid-Sunifred z Urgel Prowansalską (urodzona w Aix-en-Provence około 1225 roku, zmarła w Berkhamstead Castle, Buckinghamshire 9 listopada 1261 roku), córkę Raymonda-Bérengera V Guilhemid-Sunifred z Urgel, hrabiego Prowansji, hrabiego Forcalquier i Beatrycze Sabaudzkiej, córki Tomasza I, hrabiego Sabaudii. 16 czerwca 1269 roku w Kaiserslautern poślubił Beatrycze von Heinsberg von Falkenburg (Valkenburg) (urodzona Falkenburg Castle w Niemczec, około 1253 roku, zmarła 17 października 1277 roku), córkę Dytryka II von Heinsberg, hrabiego von Falkenburg (Valkenburg) i zapewne Berthy van Limburg, córki Walrama van Limburg, seniora de Montjoie.

Pochodził z dynastii Plantagenetów. Jego starszym bratem był Henryk III, król Anglii. Jego młodszymi siostrami były: Joanna Plantagenet, królowa Szkocji, Izabela Plantagenet, cesarzowa niemiecka, i Eleonora Plantagenet, hrabina Leicester.

Mając 8 lat został Wysokim Szeryfem Berkshire. W 1224 roku był hrabią Poitou (Poitiers), a od 1227 roku hrabią Kornwalii. Nadania ziemskie poczynione dla Ryszarda uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Podczas wypraw wojennych swego brata do Francji Ryszard trzykrotnie był regentem królestwa. Równocześnie Ryszard trzykrotnie buntował się przeciw Henrykowi III, ale zawsze godził się z bratem.

W 1231 roku poślubił Isabel Marshal, co rozczarowało króla Henryka, który planował dla brata świetniejsze małżeństwo. W tym samym roku Ryszard zakupił swoją nową rezydencję, Wallingford Castle w Berkshire, którą wyposażył dużym nakładem środków finansowych. Isabel zmarła w 1240 roku i zażyczyła sobie być pochowaną u boku męża w Tewkesbury. Ryszard pochował ją jednak w opactwie Beaulieu, ale serce żony wysłał do Tewkesbury. Później tego samego roku Ryszard wyruszył na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Nie stoczył tam żadnej bitwy, ale wynegocjował uwolnienie jeńców oraz pogrzeb krzyżowców poległych we wcześniejszej bitwie pod Gazą. Umocnił również fortyfikacje Askalonu. Podczas drogi powrotnej z Ziemi Świętej odwiedził swoją siostrę Izabelę, żonę cesarza Fryderyka II.

Ryszard był przeciwnikiem Szymona de Montfort i zbuntował się w 1238 roku, w proteście przeciwko małżeństwu swojej siostry Eleonory z Szymonem. Henryk III doprowadził wkrótce do zawarcia porozumienia, ale kiedy Ryszard i Szymon wyruszyli na krucjatę umówili się, że będą podróżować oddzielnie, w latach 1240-1241 będąc na krucjacie.

W 1256 roku stronnictwo Welfów wybrało Ryszarda królem Niemiec. Wyboru dokonała tzw. "partia angielska" (arcybiskup Kolonii Konrad von Hochstaden, arcybiskup Moguncji Gerhard von Daun-Kirberg i hrabia palatyn Renu Ludwik II Wittlesbach). Ryszard kupił głosy elektorów za 28.000 marek. 17 maja 1257 roku w Aachen papież Aleksander IV koronował Ryszarda na króla Niemiec. W tym samym czasie Staufowie wysunęli kandydaturę Alfonsa z Kastylii. Dwukrólewie w Rzeszy przyczyniło się do wybuchu wojny domowej, która żadnej ze stron nie przyniosła korzyści. Trzech elektorów najwyraźniej niezadowolonych za zbyt małą "zachętę pieniężną" ogłosiło detronizację Ryszarda, który został zmuszony do powrotu do Anglii.

Utrzymywał się chaos w państwie, który w historii Rzeszy nazywany jest Wielkim Bezkrólewiem. Ryszard z Kornwalii zdołał utrzymać swoją władzę jedynie w Nadrenii; bezskutecznie zabiegał o koronę cesarską, którą miała mu przynieść wyprawa do Włoch zorganizowana w 1260 roku. Nie widząc realnych szans na pokonanie przeciwników politycznych i pozyskanie dla siebie większości wśród lokalnych władców w Rzeszy wyjechał z Niemiec w 1269 roku nie rezygnując jednak do końca życia z tytułu króla niemieckiego.

Ryszard nie przebywał jednak długo w Niemczech. Pomiędzy 1257 a 1269 rokiem był tam zaledwie kilka razy. Przebywał głównie w Anglii. Brał udział u boku króla Henryka III w tzw. "drugiej wojnie baronów". Brał udział w przegranej przez wojska królewskie bitwie pod Lewis w 1264 roku Ryszard ratował się ucieczką z pola bitwy i szukał schronienia w pobliskim wiatraku. Został jednak odnaleziony i przebywał w niewoli do września 1265 roku.

Zmarł w 1272 roku Berkhamstead w Hertfordshire. Został pochowany w opactwie Hayles, które sam ufundował.

W 1231 roku poślubił Isabel Marshal, z którą miał czworo dzieci.

Nastepnie w 1243 roku poślubił Sanchę Prowanską, z którą posiadał dwóch synów.

W 1269 roku trzeci raz zawarł związek małżeński i poślubił słynną z piękności Beatrycze von Falkenburg. Małżonkowie nie mieli razem dzieci.

Ponadto Ryszard miał opinię kobieciarza. Jego kochanka, Joanna de Valletort (zmarła w 1267 roku), była matką kolejno:

Philipa de Cornwall, który został w 1248 roku klerykiem,

Sir Waltera de Cornwall (zmarł w 1313 roku), otrzymał nadania ziemskie od swojego przyrodniego brata Edmunda, II hrabiego Kornwalii i został nazwany "bratem". Był ojcem Williama de Cornwall i dziadkiem John de Cornwall, który poślubił Margery Tregago,

Sir Richard de Cornwall (zmarł 1296 roku), który otrzymał dotację od przyrodniego brata Edmunda, II hrabiego Kornwalii, i który został nazwany "bratem", poślubił Joan FitzAlan, córkę Jana FitzAlan, VI hrabiego Arundel i miał z nią trzech synów i córkę. Został zabity przez strzałkę na Oblężenia Berwick w 1296. Jego córka Joanna of Cornwall, została żoną Sir John Howarda, od którego pochodzi rodziny Howardów, książąt Norfolk,

Isabel of Cornwall, która otrzymał dotację od króla Henryka III, i została nazwana "siostrzenicą",

Joan of Cornwall, (znana również jako Joan Okeston, córka i dziedziczka Sir Alexander Okeston z Modbury, Devon), która w 1283 roku otrzymał dotację od przyrodniego brata Edmunda, II hrabiego Kornwalii, i została nazywana "siostrą". Ona była dwukrotnie żonata: z Richardem de Champernowne (drugim synem Sir Henry Champernowne z Clyst Champernowne, Devon), z którym miała syna: Sir Richard de Champernowne, oraz z Sir Peter de Fishacre, z Combe Fishacre i Coleton Fishacre, Devon, z którym nie miała dzieci.


Żródła:

Ryszard z Kornwalii w "WikipediA"


Richard, 1st Earl of Cornwall w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RICHARD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RICHARD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Richard, 1st Earl of Cornwal w "The Peerage" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk