Süpplingenburg (Supplinburga) dynastia, która osiągnęła swoją potęgę za czasów Lotara III, który objął w 1133 roku koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego i panował do 1137 roku. Dynastia swoją nazwę przejęła od Süpplingenburga, miejscowości w landzie Helmstedt, Dolna Saksonia, Niemcy.

Dynastia Süpplingenburg był politycznym przeciwnikiem Salickiej dynastii i Hohenstaufenów. Lotar syn Gebharda z Süpplinburga zginął w 1075 roku w bitwie pod Langensalza podczas buntu saskiego wojska przeciwko cesarzowi Henrykowi IV, Salickiemu władcy Niemiec.

Zakupu gruntów lub uzyskania ich przez dziedziczenie lub małżeńskie sojusze, Lotar uzyskał liczne posiadłości w całej Saksonii. Dziedziczne ziemie objął od Billungów, Nordheim i Brunswickich dynastii i stał się jednym z dominujących właścicieli ziemskich w północnej Saksonii. Został księciem Saksonii w 1106 roku nadany przez cesarza Henryka V, w zamian za pomoc przeciw ojcu Henrykowi IV.

Po śmierci cesarza Henryka V, ostatniego męskiego członka dynastii Salickiej, który zmarł bezpotomnie w 1125 roku, powstał spór o sukcesję. Książęta Szwabii: Fryderyk II "Jednooki" i Konrad III (antykróla niemieckiego) , członków dynastii Hohenstaufen, przez ich matkę Agnieszkę, byli wnukami późnego cesarza Henryka IV i bratankami cesarza Henryka V, próbowali objąć koronę cesarska. Fryderyk II zgłosił pretensję do tronu cesarza rzymskiego (formalnie znany jako Król Rzymian) i stanął do wyborów, w trakcie których przegrał z saksońskim księciem Lotarem z Süpplinburga. Wybuchła wojna między konkurentami, która trwała do 1134 roku.

Ze związku z Richenzą z Northeim, cesarz Lotar III doczekał się tylko jednego żyjącego dziecka - córkę Gertrudę, urodzoną 18 kwietnia 1115 roku. Dla zapewnienia ciągłości dynastii zawarł sojusz z dynastią Welf. Dla przypieczętowania tego sojuszu w 1127 roku wydał córka Gertrudę z Henryka X „Dumnego", księcia Bawarii.

Po śmierci cesarza Lotara III w 1137 roku tron niemiecki objął Hohenstaufen, Konrad jak Konrad III. Zięć cesarski Henryk "Dumny", spadkobierca Lotara i najpotężniejszy książę w Niemczech, odmówił uznania nowego króla, za co zapłacił pozbawieniem go wszystkich swoich terytoriów.


Żródła:

Süpplingenburg dynasty w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk