Ferdinando Lanza (Aleramici (di Montferrato) de Lancia) (urodzony w Nocera de' Pagani 10 kwietnia 1788 roku, zmarł w Neapolu 21 maja 1865 roku) herb

Przewodniczący Komisarzy Królestwa Obojga Sycylii od 18 maja 1860 roku do 1860 roku.

Karierę rozpoczął w kawalerii, i w szybkim stopniu awansował w 1848 roku został do stopnia generała. Pierwszy główne działania zbrojne, w trakcie których dał się poznać jako dobry dowódca. 9 maja 1848 roku dowodził wojskiem Giuseppe Garibaldi'ego w bitwie pod Palestriną. W kontekście wydarzeń związanych z Republika Rzymska, pobił 7000-tysięczną armię francuska dowodzoną przez Charles'a Oudinot, która 30 kwietnia 1848 roku została zaatakowana i rozproszona, w trakcie której Garibaldi odniósł ranę w boku. Wziął udział w 1849 roku pod dowództwem Carlo Filangieri, w zdławieniu rebelii na Sycylia wywołanych zamieszkami z 1848 roku.

Był nieudolnym marszałkiem króla Franciszka II, w trakcie obrony stolicy Palermo w 1860 roku został zaskoczony przez wosjka Giribaldiego, który wylądował na plaży Sycylii i w niedługim czasie zdobył całą Sycylię.

Lanza - powtarzając wcześniejsze doświadczenia z sprzed 11 laty w Palermo, nakazał pod dyktando króla Ferdynanda II, za co król otrzymał pseudonim "Król Bomba" - ostrzelać artylerii forty braniące stolicy i flocie zbombardować miasto, zabijając około 600 ludzi i niszcząc wiele domów.

W ten sposób próbował odzyskać kontrolę nad miastem. Próba ustabilizowania sytuacji w Palermo, za pomocą bombardowań spowodowała ogólne niezadowolenie mieszkańców Palermo, która porzuciła wszelkie pozory lojalności wobec Korony Burbonów i jego armia, terroryzującej stolicę, i przeszła w szeregi partyzanckiej armii, sprzyjającej zajęcie Garibaldiemu szybko i sprawnie najważniejsze strategicznie punkty w stolicy. W obliczu agrożenia Lanza pospiesznie opuścił stolicę w czerwcu 1860 roku.

Po wojnie, nie wstydzą się swoich działań, posunął się nawet do tego, iż odwiedził Garibaldiego.


Żródła:

Ferdinando Lanza "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Lanza (famiglia) "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk