Franciszek I Januar Józef Ksawery Jan Battista Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein-Two Sicilies (urodzony w Neapolu 19 sierpnia 1777 roku, zmarł w Neapolu 8 listopada 1830 roku) herb

Syn Ferdynand I Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein króla Obojga Sycylii i Marii Karoliny Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryńskiej, córki Franciszka III Stefana Baudemont-Vaudemont cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, księcia Lotaryngii, wielkiego księcia Toskanii i Marii Teresy Habsburg królowej Węgier i Czech, arcyksiężnej Austrii

Książę Kalabrii od 1778 roku do 4 stycznia 1825 roku. Król Obojga Sycylii i tytularny król Jerozolimy od 4 stycznia 1825 roku do 8 listopada 1830 roku.

W Wiedniu 19 września (per procura) i w Foggii 25 czerwca (pro futuro) 1797 roku poślubił Marię Klementynę Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryńską (urodzona w Poggio Imperiale, Firenze 24 kwietnia 1777 roku, zmarła w Neapolu 15 listopada 1801 roku), córkę Leopolda II Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotarynski, cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, wielkiego księcia Toskany, króla Czech, Węgier i Marii Ludwiki Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme, córki Karola III Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme, króla Hiszpanii. W Barcelonie 6 lipca (per procura) i w Neapolu 6 października (pro futuro) 1802 roku poślubił Marię Izabelę Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein (urodzoan w Madrycie 6 lipca 1789 roku, zmarła w Portici 13 października 1848 roku), córki Karola IV Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein króla Hiszpanii i Marii Teresy Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein-Parma.

Poprzez matkę był siostrzeńcem Józefa II, cesarza niemieckiego oraz Marii Antoniny, królowej Francji - żony Ludwika XVI.

Po tym jak rodzina Burbonów uciekła z Neapolu, na Sycylię w 1806 roku, lord William Bentinck - brytyjski rezydent ustanowił konstytucję i pozbawił Ferdynanda I całej jego władzy. W 1812 roku Franciszek został mianowany regentem. Po upadku Napoleona Bonaparte, ojciec Franciszka powrócił do Neapola i zniósł konstytucję wraz z autonomią. W 1816 roku Królestwo Neapolu i Królestwo Sycylii zostały połączone w Królestwo Obojga Sycylii, a Franciszek otrzymał oficjalny tytuł księcia Kalabrii. Jeszcze będąc następcą tronu, Franciszek miał liberalne poglądy, a kiedy w 1820 roku wybuchła rewolucja, zaakceptował regencję oczywiście dążąc do uchwalenia nowej konstytucji, która jednak okazał się zbytnio liberalna nawet dla niego. Stąd, odziedziczywszy tron w 1825 roku, Franciszek wyznawał już bardziej konserwatywne poglądy.

Właściwie nie brał udziału w "rządzeniu" państwem, rządy zostawił w rękach swoich faworytów oraz urzędników. Sam żył szczęśliwie ze swoimi kochankami, ale otoczył się przez wojsko, bojąc się zamachu na swoje życie. Podczas całego jego panowania jedyne powstanie, jakie wybuchło miało miejsce w Cilento, w 1828 roku i dowodził nim markiz Delcarretto - były liberał.

Podczas swoich rządów ustanowił, Królewski Order Franciszka I - nagrodę za zasługi obywatelskie.

Pochowany w Neapolu nekropoli Burbonów.


Żródła:

Franciszek I Burbon "w Wikipedii"