Karol (Carlos Marie Bernard Gennaro de Borbón-Dos Sicilias y de Borbón-Parma-Castro) Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Two Siciles-Castro (urodzony w Saint-Raphaël, w Var we Francji, 24 lutego 1963 roku) herb

Syn Ferdynanda Marii Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Two Siciles-Castro księcia di Castro, księcia Kalabrii, tytularnego króla Jerozolimy, króla Obojga Sycylii, tytualrnego księcia Parmy, Piacenzy, tytularnego wielkiego księcia Toskanii, głowy Królewskiego Domu Bourbon-Sicilies, pretendenta do tronu Obojga Sycylii i wielkiego mistrza zakonu konstantyńskiego św. Jerzego i Chantal de Chevron-Villette.

Jego Królewska Wysokość Książę Noto od 24 lutego 1963 roku do 13 stycznia 1973 roku, Jego Królewska Wysokość Książę Kalabrii od 13 stycznia 1973 roku do 20 marca 2008 roku, Jego Królewska Wysokość XVIII Książę di Castro, książę Kalabrii, tytularny król Jerozolimy, tytualrny król Obojga Sycylii, tytualrny książę Parmy, Piacenzy, tytularny wielki książę Toskanii, głowa Królewskiego Domu Bourbon-Sicilies, pretendent do tronu Obojga Sycylii, X wielki mistrz Królewskiego Orderu św. Januarego, IX wielki mistrz Królewskiego Orderu św. Ferdynanda, LIV wielki mistrz Świętego Wojskowego Konstantyńskiego Zakonu św. Jerzego, IX wielki mistrz Królewskiego Wojskowego Orderu św. Jerzego z Reunion i VIII wielki mistrz Królewskiego Zakonu Franciszka I od 20 marca 2008 roku.

31 października 1998 roku w Montecarlo (Monako) poślubił Camillą Crociani (urodzona w Rzymie, 5 kwietnia 1971 roku), Jej Królewska Wysokość Księżna di Castro, córkę Camillo Crociani, włoskiego przemysłowca i Edoardy (Edy) Vesselovsky (Eduardy Crociani Vesel), aktorki.

Karol uczył się najpierw w Instytucie Stowarzyszenia Maryjnego w Tulonie, we Francji. Potem studiował w College Stanislas de Paris, w Nicei, a następnie na międzynarodowym uniwersytecie w Paryżu. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował na Manhattanie, w firmie zajmującej się public relations. Książę biegle włada językiem włoskim, francuskim i angielskim.

Po śmierci ojca, odziedziczył po nim pretensje do bycia głową całej Królewskiej Rodziny Burbonów Sycylijskich, jako głowa linii Castro zaczął używać tytułu księcia Castro. Rozłam rodziny na linię Kalabria i Castro, nastąpił w 1960, kiedy zmarł bez męskich potomków Ferdynand Pius. Pretensje do tronu Obojga Sycylii, odziedziczył bratanek Ferdynanda Piusa - Alfons, ale pretensje zgłosił też młodszy brat Ferdynanda Piusa i wuj Alfonsa - Ranieri, księcia Castro. Ranieri był dziadkiem Karola, po jego śmierci pretensje przeszły na ojca Karola i wreszcie samego Karola. Obecnie konkurentem Karola do tytułu głowy rodziny jest infant Karol Hiszpański. Pretensje infanta Karola popiera jego kuzyn - król Hiszpanii - Jan Karol I i tylko on.

Karol uważa się za Wielkiego Mistrza Świętego Wojskowego Konstantyńskiego Orderu Świętego Jerzego, Orderu Świętego Ferdynanda, Orderu Świętego Januarego, Orderu Świętego Jerzego i Reunionu, i Królewskiego Orderu Franciszka I. Karola odznaczono również kilkoma dynastycznymi i państwowymi odznaczeniami. W 2009 został ojcem chrzestnym księcia Gastona Orleańskiego, syna Jana, księcia Vendôme i jego żony, Philomeny de Tornos y Steinhart. W 2011 został ojcem chrzestnym księżniczki Józefiny Duńskiej, młodszej córki Fryderyka, następcy tronu Danii i jego żony, Mary Donaldson.

Rodzina królewska mieszka między innymi w Rzymie, Księstwie Monako i w Paryżu. Carlos de Borbón mówi po włosku, francusku i angielsku. Promuje i koordynuje działalność charytatywną, społeczną i kulturalną tego Zakonu Rycerskiego.

Z małżeństwa urodziły się dwie córki.


Żródła:

Karol Sycylijski (książę Castro) w "Wikipedii"


Ordine Costantiniano - Gran Maestro w "SACRO MILITARE ORDINE CONSTANTINO DI SAN GIORGIO", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-04-2021