Karol I (Carlos Maria Alfonso Marcel de Borbón-Dos Sicilias y de Borbón-Parma) Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Two Siciles (urodzony w Lozannie, 16 stycznia 1938 roku, zmarł w Retuerta del Bullaque, 5 października 2015 roku) herb

Syn Alfonsa II Marii Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Two Sicilies infanta hiszpańskiego, księcia Kalabrii, hrabiego Caserta i Alicji Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein-Parma, córki Eliasza Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spein-Parma księcia Parmy i Piacenzy.

Książę di Noto od 17 marca 1960 roku do 5 marca 1964 roku. Książę Kalabrii i hrabia Caserta od 5 marca 1964 roku do 5 października 2015 roku. Infant hiszpański. Głowa Królewskiego Domu Bourbon-Siciliesjako Karol I od 3 lutego 1964 roku do 5 października 2015 roku. Tytularny król Hiszpanii jako Karol IX i tytularny król Jerozolimy jako Karol od 16 grudnia 1994 roku do 5 października 2015 roku.

W Louveciennes (cywilny) i w kościele św. Ludwika w Dreux (religijny) 12 maja 1965 roku poślubił Annę Małgorzatę Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orléans (urodzona w Woluwe-Saint-Pierre, 4 grudnia 1938 roku), córkę Henryka Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orléans hrabiego Paryża, pretendenta do tronu Francji i Izabeli Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orleans-Braganza, córki Pedra Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orleans-Braganza księcia Grăo Pará.

Obok Karola, księcia Castro, jest jednym z dwóch pretendentów do tytułu głowy Królewskiej Rodziny Burbonów Sycylijskich (z linii Kalabria). Na mocy "Królewskiego Dekretu 2412" wydanego przez króla Jana Karola I Hiszpańskiego, z dnia 16 grudnia 1994 roku, otrzymał również tytuł Infanta Hiszpanii. O ile siostry i ciotki obecnego króla Hiszpanii, zrzekły się praw do tronu, Karol jest następny w "kolejce" do tronu - zaraz po dzieciach i wnukach Jana Karola I.

Kiedy Karol miał rok, jego rodzina przeniosła się do Hiszpanii.

W 1948 roku, infant Jan Burbon, hrabia Barcelony wybrał Karola, aby ten razem z księciem Janem Karolem Burbonem uczęszczał do specjalnej szkoły, którą hrabia i dyktator Francisco Franco wybrali dla następcy tronu.

W 1965 roku Karol poślubił księżniczkę Annę Orleańską, hrabiego Paryża, którą poznała w 1962 roku w Atenach, na weselu króla Jana Karola I Bourbon i królowej Zofii Glücksburg.

Para ma 5 dzieci.

Obecnie Karol mieszka ze swoją rodziną w Madrycie. Posiada ziemie w Toledo i Ciudad Real, oraz jest udziałowcem w kilku potężnych firmach jak np. Repsol o Telefonica. Jest przewodniczącym Królewskiej Rady Rycerskich Zakonów: Santiago, Calatrava, Alcántara i Montesa.

12 listopada 2015 roku został pochowany w klasztorze w San Lorenzo de El Escorial.


Żródła:

Karol Sycylijski "w Wikipedii"