Leszek III [IV] (zmarł około 820 roku)

Król Lechitów od 800 roku do 820 roku.

Z małżeństwa z Julią Leszko miał mieć syna Popiela. Po jej odprawieniu wziął sobie nałożnicę, która dała mu dwudziestu synów, którzy po jego śmierci otrzymali własne królestwa:

Bolesław - otrzymał Pomorze dolne,

Kazimierz - otrzymał Kaszuby,

Władysław - otrzymał Kaszuby,

Wratysław - otrzymał Ranię,

Oddon - otrzymał Dytywonię,

Barwin - otrzymał Pomorze dolne,

Przybysław - otrzymał Dytywonię,

Przemysław - otrzymał Zgorzelicę,

Jaksa - otrzymał Białą Serbię,

Semian - otrzymał Serbię,

Siemowit - otrzymał Zgorzelicę,

Siemomysł - otrzymał Zgorzelicę,

Bogdal - otrzymał Pomorze dolne,

Spicygniew - otrzymał Bremę,

Spicymir - otrzymał Luneburg,

Zbigniew - otrzymał Szczecin,

Sobiesław - otrzymał gród Dalen,

Wizymir - otrzymał Wyszomierz,

Czestmir - otrzymał Dytywonię,

Wisław - otrzymał Międzyborze.

Panował przypuszczalnie w czasach Karola "Wielkiego", Świętego Cesarza Rzymskiego, a więc od około 800 roku do około 820 roku.

Według Kadłubka Leszko stoczył trzy zwycięskie wojny z Juliuszem Cezarem, zaś walcząc w Partii rozgromił Krassusa. Według kronikarza panował nad Getami, Partami i "krainami położonymi poza Partami", zaś według Kroniki wielkopolskiej jego państwo sięgało na zachodzie "po Westfalię, Saksonię, Bawarię i Turyngię". Pokonany Juliusz Cezar miał wydać za niego swoją siostrę Julię, dając jej w posagu Bawarię. Od męża zaś otrzymała Julia "prowincję serbską". Założyła dwa miasta nazwane swoim imieniem: Julius (Lubusz) i Julin (Lublin, natomiast według Kroniki wielkopolskiej Wolin).

Pod naciskiem senatu Cezar próbował odebrać siostrze Bawarię, prowokując tym samym konflikt z Leszkiem, który w odpowiedzi odesłał żonę do Rzymu.

Wg kroniki Długosza, sprawował nad krajem dobre rządy i udzielał pomocy Węgrom w wojnach z Włochami i Grekami. Miał ponoć walczyć także z samym Karolem "Wielkim", ale także gratulować mu sukcesów na polu walki w Hiszpanii przeciwko Arabom. Uchronił Kraj przed zewnętrznymi najazdami dzięki roztropnej polityce. Był też dobrym administratorem.


Żródła:

"POCZET WŁADCÓW I KRÓLÓW POLSKICH - W obronie czystej prawdy historycznej i zdrowego rozsądku, przeciwko pogańskim bredniom, i kpinie oraz fałszowaniu historii Polski!" - Michał Mikłaszewski


Leszko III w "Wikipedia"