Zabór rosyjski

IV Rozbiór Polski

Królestwo Polskie 1815-1918

Romanowowie 1815-1918

Aleksander I Pawłowicz panował od 20 stycznia 1815 roku do 1 grudnia 1825 roku

Mikołaj Mikołajewicz Nowosilcow komisarz pełnomocny przy Radzie Stanu Królestwa Polskiego od 3 grudnia 1815 roku do 1830 roku

Józef książę Zajączek herbu Świnka namiestnik Królestwa Polskiego od 9 grudnia 1815 roku do 28 lipca 1826 roku

vacat - Rada Administracyjana pod przwodnictwem Walentego Faustyna Sobolewskiego od 29 lipca 1826 roku do do września 1830 roku

Konstanty I Pawłowicz wicekról Królestwa Polskiego od 9 grudnia 1815 roku do 1 grudnia 1831 roku, król Polski 9 grudnia 1825 roku (zrezygnował z tronu)

Adam I Jerzy Czartoryski herbu Pogoń Litewska - król Polski "de facto" od 12 stycznia 1837 roku - nie przyjął tytułu

Mikołaj I Pawłowicz panował od 24 grudnia 1825 roku (koronowany 24 maja 1829 roku w Warszawie) do 25 stycznia 1831 roku i od 8 września 1831 roku do 2 marca 1855 roku

Ivan Ivanovich Dybicz-Zabałkański gubernator (namiestnik) terenów zajętych przez Rosję od grudzień 1830 roku do 10 czerwca 1831 roku

Napoleon II Franciszek Karol Józef "Orlątko" Bonaparte kandydat do tronu polskiego po detronizacji Mikołaja I od 25 stycznia 1831 roku

Iwan Fiodorowicz Paskiewicz namiestnik Królestwa Polskiego od 13 czerwca 1831 roku do 1 lutego 1856 roku

Ivan Ivanovich Den (Johan Jakob von Daehn) [Dehn] zastępca namiestnika Królestwa Polskiego w 1849 roku

Graf Fyodor Vasilyevich Ridiger zastępca namiestnika Królestwa Polskiego od 1853 roku do 1855 roku

Wincenty hrabia Krasiński herbu Ślepowron zastępca namiestnika Królestwa Polskiego od 1 lutego 1856 roku do 3 kwiecień 1856 roku

Aleksander II Mikołajewicz panował od 2 marca 1855 roku do 13 marca 1881 roku

Michał Dymitrowicz Gorczakow namiestnik Królestwa Polskiego od 3 kwietnia 1856 roku do 3 maja 1861 roku

Mikołaj Onufrijewicz Suchozanet namiestnik Królestwa Polskiego od 30 maja do 18 sierpnia 1861 roku

Karol Karlowicz hrabia Lambert namiestnika Królestwa Polskiego od 18 sierpnia 1861 roku do 3 maja 1862 roku

Mikołaj Onufrijewicz Suchozanet namiestnik Królestwa Polskiego od 10 do 27 października 1861 roku roku

Aleksander Mikołajewicz hrabia von Lüders namiestnik Królestwa Polskiego od 27 października 1861 roku do 8 czerwca 1862 roku

Konstanty Mikołajewicz Romanow wicekról Królestwa Kongresowego od 8 czerwca 1862 roku do 19 października 1863 roku

Aleksander hrabia Wielopolski herbu Starykoń naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego od 1861 roku do 1863 roku

Fiodor Fiodorowicz hrabia Berg namiestnik Królestwa Polskiego od 8 września 1863 roku do 6 stycznia 1874 roku

Paweł Ewstafijewicz hrabia Kotzebue (Kocebue) generał-gubernator Królestwa Polskiego od 11 stycznia 1874 do 18 maja 1880 roku

Piotr Pawłowicz Albedyński generał-gubernator Królestwa Polskiego od 18 maja 1880 roku do 19 marca 1883 roku

Aleksander III Aleksandrowicz panował od 13 marca 1881 roku do 1 listopada 1894 roku

Iosif Władymirowicz Romejko-Hurko (Gurko) generał-gubernator Kraju Nadwiślańskiego (Królestwa Polskiego) od 7 czerwca 1883 roku do 6 grudnia 1894 roku

Mikołaj II Aleksandrowicz panował od 1 listopada 1894 roku do abdykacji - 15 marca 1917 roku

Paweł Andriejewicz hrabia Szuwałow generał-gubernator warszawski od 13 grudnia 1894 roku do 12 grudnia 1896 roku

Aleksander Konstantynowicz książę Bagration-Imeretyński generał-gubernator warszawski od 1 stycznia 1897 roku do 17 listopada 1900 roku

Iwan Grigoriewicz Podgorodnikow generał-gubernator warszawski od 17 listopada 1900 roku do 24 marca 1901 roku

Michał Iwanowicz Czertkow generał-gubernator warszawski od 24 marca 1901 roku do 17 lutego 1905 roku

Konstanty Kławdijewicz Maksymowicz generał-gubernator warszawski od 19 lutego do 15 sierpnia 1905 roku

Jerzy Antonowicz Skałon generał-gubernator warszawski od 15 sierpnia 1905 roku do 18 lipca 1906 roku

Nikołaj M. Wonlarski generał-gubernator warszawski od lipca 1906 roku do marca 1914 roku

Jakow Grigoriewicz Żyliński generał-gubernator warszawski od 4 marca do 3 września 1914 roku

Anton Ottowicz baron von Essen generał-gubernator warszawskiego od 9 września do 23 grudnia 1914 roku

Paweł Nikołajewicz książę Jengałyczew generał-gubernator warszawski od 23 grudnia 1914 roku do 5 sierpnia 1915 roku (faktycznie do 4 kwietnia 1917 roku)

Aleksy I panował od 15 marca do 15 marca 1917 roku

Michał II Aleksandrowicz panował od 15 marca do abdykacji 16 marca (formalnie do 1 września) 1917 roku

Aleksander Kołczak faktyczny dyktator Rosji od 18 listopada 1918 roku do 4 stycznia 1920 roku

SPIS HOME