Kazimierza VII Gryfita (urodzony około 1455 roku, zmarł w Darłowo, między 8 a 15 września 1474 roku) herb

Syn Eryka II "Lienzera" Gryfity, pana Lęborka i Bytowa, księcia wołogoskiego, księcia szczecińskiego, księcia słupskiego i Zofii Gryfitówny, córki Bogusława IX Gryfity, księcia stargardzkiego, księcia słupskiego.

Książę słupski od 5 lipca 1474 roku do między 8 a 15 września 1474 roku, książę szczeciński od 5 lipca 1474 roku do między 8 a 15 września 1474 roku.

Brat Bogusława X, księcia Pomorza Zachodniego; Zofii Pomorskiej; Katarzyny Pomorskiej, księżnej Brunswick-Lüneburg; Elżbiety (I) Erykówny; Marii Erykówny; Elżbiety (II) Erykówny; Małgorzaty Pomorskiej; Warcisława XI, księcia wołogoskiego; Barnima (IX).

Od najmłodszych lat wespół ze starszym bratem Bogusławem X wychowywał się na krakowskim dworze Kazimierza IV Jagiellończyka, prawdopodobnie pod kuratelą dziejopisa Jana Długosza.

Znany jest w literaturze przedmiotu, jako współwystawca dokumentu z 21 października 1469 roku, wraz z ojcem Erykiem II oraz Bogusławem X, który jeszcze nie używał pieczęci. Wystąpił również obok brata, w dokumencie z 5 lipca 1474 roku, który potwierdzał zawarcie sojuszu jego ojca z książętami meklemburskimi.

Po śmierci swego ojca w 1474 roku prawdopodobnie objął ze starszym bratem rządy w Księstwie Słupskim i Szczecińskim. Zmarł w dwa miesiące później na zarazę podczas polowania, w okresie od 8 do 15 września 1474 roku. Prawdopodobnie został pochowany w kościele klasztornym Kartuzów pod Darłowem. Kazimierz VI nie był żonaty. Zmarł bezpotomnie.


Żródła:

Kazimierz VI w "Wikipedia"


Kasimir von Pommern-Wolgast w "Geneagraphie - Families all over the world" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Kazimierz VI w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Kazimierz, s. Eryka II "POMORZE" - biuletyn informacyjny o Pomorzu Zachodnim - Redaktor Naczelny Grzegorz Chmielecki

14-03-2021