Warcisław II Bogusławowic Gryfita (urodzony około 1160 roku, zmarł 17 lutego 1184 roku) herb

Młodszy syn Bogusława I Gryfity, księcia pomorskiego na Szczecinie i Walburgi Duńskiej.

Książę pomorski na Dyminie od październik-listopad 1180 roku do 17 lutego 1184 roku.

Źródła niewiele przekazują informacji o jego życiu. Jest znany z dokumentu z 1182 roku, gdzie wystąpił w czynnościach prawnych swego ojca. Jego imię pojawiło się obok starszego brata Racibora. Prawdopodobnie był niewiele młodszym od pierworodnego syna księcia szczecińskiego.

Wartysław otrzymała księstwo pomorskie na Dyminie, po śmierci księcia Kazimierz I, który zmarł w 1180 roku.

Wersja ta jest kwestionowana przez Adolfa Hofmeister (1883-1956), który stwierdza, że został on pomylony ze Świętoborzycem, kasztelanem szczecińskim, Wartysławem Świętoborzycem (zmarłym w 1196 roku), która był znany jako jednen z opiekunów Kazimierza II, księcia pomorskiego na Dyminie.

Warcisław II zmarł około rok po swoim starszym bracie Raciborze i trzy lata przed ojcem Bogusławem I. Warcisław zmarł w młodym wieku. W dokumentach określano go, jako (łac. adolescens). Pochowany został 20 (21?) lutego 1184 roku (1185?) na górze "Watechow" (poźniej Góra Najświętszej Maryi Panny) w Uznamiu, gdzie Bogusław I przeniósł klasztor Norbertanów z Grobi. Potwierdzeniem spoczynku Warcisława jest nadanie księżnej Anastazji, z dnia 18 marca 1187 roku (daty śmierci Bogusława I), w którym wymienia imię swego pasierba.


Żródła:

Warcisław Bogusławowic w "WikipediA"


Wartislaw II, Duke of Pomerania w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Warcisław II "POMORZE" - biuletyn informacyjny o Pomorzu Zachodnim - Redaktor Naczelny Grzegorz Chmielecki


Warcisław Bogusławowic w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk