Andrzej I Andriejewicz Romanow vel Romanoff (urodzony w Londynie, Wielka Brytania, 21 stycznia 1923 roku) herb

Najmłodszy syn Andrzeja Aleksandrowicza Romanow-Oldenburg-Schleswig-Holstein-Gottorp, księcia Rosji i (morganatyczny związek) Elizabethy Sasso-Ruffo di Sant Antimo, córki Fabrizia Ruffo, księcia de Sasso Ruffo.

Książę cesarskiej krwi, książę Romanow i Jego Wysokość Książę Rosji od 21 stycznia 1923 roku, tytularny cesarz Rosji od 8 maja 1981 roku.

W San Francisco, Stany Zjednoczone, 9 wrzesnia 1951 roku poślubił (rozwód w 1959 roku) Elenę (Elisavetę) Konstantinowną Dourneva (urodzona w Tokio, Japonia, 7 marca 1927 roku, zmarła 1 maja 1991 roku), córkę Konstantina Afanasiejewicza Durneva i Feliksy Stanisławowej Zapalskiego. W San Francisco, Stany Zjednoczone, 21 marca 1961 roku ożenił się z Kathleen Norris (urodzona w San Francisco, Stany Zjednoczone, 1 marca 1935 roku, zmarła San Francisco, Stany Zjednoczone, 8 grudnia 1967 roku), córkę Franka Norris. W Reno, Nevada, Stany Zjednoczone, 17 grudnia 1987 roku poślubił Inez von Bachelin (urodzona w Santa Monica, Stany Zjednoczone, 11 października 1933 roku), córke Franza Bachelin i Anity Hirtfield.

Członek cesarskiej rodziny Romanow-Oldenburg-Schleswig-Holstein-Gottorp. Prawnuk cesarza Mikołaja I po mieczu (męskiej młodszej linii), i prawnuk cesarza Aleksandra III po kądzieli (młodszej linii, ze względu na wygaśnięcie męskiej starszej linii, obecnie jest uznawaną za starszą linię, po wygaśnięciu potomków Aleksandra III), oraz wnukiem wielkiego księcia Aleksandra Michajłowicza i jego żony, wielkiej księżnej Ksenii Aleksandrowny, najstarszej siostra ostatniego panującego cesarza Rosji, Mikołaja II.

Jego ojcem chrzestnym był Edward VIII, król Wielkiej Brytanii. Dzieciństwo, wraz z bratem i siostrą spędził spędził w domku na zamku Windsor. Urodził się w Anglii, gdzie edukację odbył w Imperial Service College, a w czasie II wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce. W 1949 roku wyjechał do USA, obecnie mieszka w Kalifornii. Dwóch młodych rosyjski książą po przbyciu do Stanów, ubrani w czarne garnitury przejechało kontynent amerykański autobusem. W Kalifornii, czekał na nich, książę Wasilij Aleksandrowicz, którymi się zaopiekował.

Najpierw studiował socjologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a następnie pracował w firmie transportowej. Sławę zyskał jako artysta grafik. Naturalizowany w Stanach Zjednoczonych 20 grudnia 1954 roku.

Po śmierci żony, Kathleen (zmarła na zapalenie płuc w 1967 roku), został sam z trójką synów, osiadł w małej malowniczej miejscowości Inverness, na północ od San Francisco. Następnie wyjechał do Kaliforni i zamieszkał w Marin County. Zaczął studiować malarstwo w trakcie których, poznał artystkę Inez Storer, która została jego trzecią żoną. Era hippisów, którą poznał w trakcie studiów, miała wpływ na jego twórczość.

W lipcu 1998 roku, wziął udział w pogrzebie szczątków Mikołaja II i jego rodziny w Petersburgu. Był jednym z inicjatorów pogrzebu cesarzowej Marii Fiodorownej i uroczystości pogrzebowych w Petersburgu, wraz z innymi członkami dynastii Romanowów. W 2007 roku wydał autobiografie zwaną The Boy Who Would Be Car, która ilustruje jego grafikę.

Jego prace były wystawiane na całym świecie, w tym ostatnio w Galerii XVI w San Francisco.

Z pierwszego małżeństwa pochodzi syn Aleksy (urodzony 27 kwietnia 1953 roku). Z drugiego związku ma dwóch synów: Piotra (urodzony 21 listopada 1961 roku) i Andrzeja (urodzony 20 lutego 1963 roku).

Rejestracja rosyjskich członków rodziny cesarskiej są obecnie ograniczane, pod względem terytorialnym "Rosji" i używania tytułu książęcego z nazwiskiem Romanowów. Jednak ten tytuł, a nawet jego prawa do nazwiska Romanowów zostały zakwestionowane przez niektórych członków rodu.


Żródła:

Prince Andrew Romanov w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Romanow, Andrey w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Maria I, Dymitr II "Pretendenci do tronu - 5. Rosja"


Andrej Andreevich w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk