Filibert I "Myśliwy" (urodzony w Chambéry, 17 sierpnia 1465 roku, zmarł w Lyon, 22 września 1482 roku) herb

Syn Amedeusza IX, księcia Sabaudii, hrabiego d'Aosta, Mariana, Nizza, książę Piemontu i Jolanty Roberyng-Capet-Valois, regentki Sabaudii, córki Karola VII Robertyng-Capet-Valois, króla Francji.

Książę Sabaudii, Bali i Piemontu, hrabia d'Aosta, Moriana, Chablais i Nizza, markiz d'Ivrea i Susa, barone Faucigny i senior del Gex od 30 marca 1472 roku do 22 września 1482 roku, baron Vaud od 1472 roku do 1476 roku, Pana Pinerolo, Vercelli i Gex od 1472 roku, tytularny baron Vaud od 1476 roku.

6 styczniu 1474 roku poślubił Blankę Marię Sforza (urodzona w Pawii, 5 kwietnia 1472 roku, zmarła w Innsbruku, 31 grudnia 1510 roku), córkę Galeazza Marii Sforza, księcia Mediolanu i Bony Sabaudzkiej, córki Ludwika I, księcia Sabaudii.

Po śmierci ojca objął tron pod regencją matki, która zmarła 28 sierpnia 1478 roku. Po jej śmierci powstał poważnych problem regencji. Aby uniknąć zamieszania Zgromadzenie trzech państw, powołało instytucję tzw. d'Concorde rodzaj komitetu regencyjnego, złożone z sześciu członków: z Piemontu i Sabaudii. Następnie, po katastrofalnym eksperymencie tej komisji, Zgromadzenie powierzył regencję Filiberta Ludwikowi XI, króla Francji, który już podczas rządów Jolanty zarządzął Sabaudią.

Pod wpływem króla Ludwika XI, książę wraz z rodzeństwem prowadził się do Lyonie, gdzie były król i Trybunał), a w Sabaudii i Piemoncie pozostawił Seyssel'a, hrabiego de la Chambre, jako generalnego gubernatora.

Gwałtowne i despotyczne rządy przysporzyły mu kłopotów. Przeciw niemu, wkrótce zawiązał się spisek, który doprowadził do złożenia skargi przed obliczem króla Francji, którego oskarżono o nadużycia władzy. Filibert, który najbardziej pasjonował się psami, od której pochodzi jego pseudonim "Hunter", była w tamtych czasach na polowaniu w pobliżu Grenoble. Hrabia Seyssel de la Chambre, nie chciał przekazać swojej władzy, i chciał porwać młodego władcę i wprowadzić go na tron, zamierzając w ten sposób mieć wpływ na księcia utrzymać się siłą przy władzy.

Filip Sabaudzki, powrócił na scenę, bo wiedział, że Ludwik XI myślał, że jest wspólnikiem tego zamach stanu. Przy pomocy markiza Saluzzo, potajemnie udał się do Turynu, gdzie przebywał porwany książę Filibert, uwolniwszy księcia przewiózł do Lyonu.

W Lyonie, Filibert zamieszkał na dworze królewski, gdzie oddawał się swojej pasji polowania z psami i gdzie zachorował na tajemniczą chorobę, w wyniku której zmarł mając siedemnaście lat.

Podobno, że został otruty na rozkaz króla francuskiego. To założenie nie wydaje się całkowicie nieuzasadnione, gdyż Ludwik XI nie jednokrotnie zamierzał przyłączyć Księstwo Sabaudii do korony francuskiej.


Żródła:

Filiberto I Sabaudzki tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk