KSIĘSTWO JAWORSKO-ŚWIDNICKIE

wyodrębnione z księstwa legnickiego

Władysław książę jaworski od 1248 roku do 1249 roku

Henryk V "Brzuchaty" (syn Bolesława II Rogatki) książę Jaworski 1273-1278

Bernard "Zwinny" 1278-1281 współrządy z Bolkiem I

Bolko I "Surowy" książę jaworski od 1278 roku do 9 listopada 1301 roku

Bernard "Stateczny" książę świdnicki od 9 listopada 1301 roku roku do 6 maja 1326 roku

Beatrycze Askańska regentka świdnicko-jaworska od 9 listopada 1301 roku do grudnia 1307 roku

Herman Brandenburski regent od 9 listopada 1301 roku do 1305 roku

Henryk I książę jaworski 1312-1346

Bolko II "Mały" książę świdnicki 1326-1368, książę jaworski od 1346

Kunegunda Łokietkówna regentka świdnicka od 6 maja 1326 roku do 1329 roku

Henryk II współrządy ok. 1334-1343/5

Agnieszka Habsburg (żona Bolka II "Małego") księżna na Świdnicy i Jaworze od 1368 roku do 2 lutego 1392 roku

od 1392 roku Jawor i Świdnica do korony czeskiej

Wigérides (Limburg-Luksemburgowie)

Jan "Ślepy" książę jaworsko-świdnicki od 1335 roku do 26 sierpnia 1346 roku

Karol IV książę jaworsko-świdnicki od 26 sierpnia 1346 roku do 29 listopada 1378 roku

Waclaw IV książę jaworsko-świdnicki od 29 listopada 1378 roku do 16 sierpnia 1419 roku

Johann Kruśinie z Lichtenburka gubernator Księstwa Świdnicy i Jaworzna od 1404 roku do 1407 roku

Zygmunt książę jaworsko-świdnicki od 16 sierpnia 1419 roku do 7 czerwca 1421 roku

Albert z Koldice gubernator księstwa jaworskiego od 1419 roku do 1448 roku

interregnum 1421-1436

Zygmunt książę jaworsko-świdnicki od 16 sierpnia 1436 roku do 9 grudnia 1437 roku

Habsburgowie

Albrecht książę jaworsko-świdnicki od 27 grudnia 1437 roku do 27 października 1439 roku

Władysław "Pogrobowiec" książę jaworsko-świdnicki od 27 października 1439 roku do 23 listopada 1457 roku

Jerzy z Podiebrad regent Księstwa jaworsko-świdnickiego od 1452 roku do 1457 roku

Podiebradowie

Jerzy książę jaworsko-świdnicki od 2 marca 1458 roku do 22 marca 1471 roku

Jagiellonowie

Władysław II książę jaworsko-świdnicki od 22 marca 1471 roku do 13 marca 1516 roku

Ludwik książę jaworsko-świdnicki od 13 marca 1516 roku do 29 sierpnia 1526 roku

Habsburgowie

Ferdynand I książę jaworsko-świdnicki od 23 października 1526 roku do 25 lipca 1564 roku

Maksymilian książę jaworsko-świdnicki od 25 lipca 1564 roku do 12 października 1576 roku

Rudolf II książę jaworsko-świdnicki od 12 października 1576 roku do 11 sierpnia 1611 roku

Maciej książę jaworsko-świdnicki 20 stycznia 1612 roku do 20 marca 1619 roku

Ferdynand II książę jaworsko-świdnicki od 20 marca do 26 sierpnia 1619 roku

Wittelsbachowie (Rhine-Pfalz)

Fryderyk "Zimowy Król" książę jaworsko-świdnicki od 26 sierpnia 1619 roku do 9 listopada 1620 roku

Habsburgowie

Ferdynand II książę jaworsko-świdnicki od 9 listopada 1620 roku do 15 lutego 1637 roku

Ferdynand III książę jaworsko-świdnicki od 15 lutego 1637 roku do 5 sierpnia 1646 roku

Ferdynand IV książę jaworsko-świdnicki od 5 sierpnia 1646 roku do 9 lipca 1654 roku

Ferdynand III (ponownie) książę jaworsko-świdnicki od 9 lipca 1654 roku do 2 kwietnia 1657 roku

Leopold I książę jaworsko-świdnicki od 2 kwietnia 1657 roku do 5 maja 1705 roku

Józef I książę jaworsko-świdnicki od 5 maja 1705 roku do 17 kwietnia 1711 roku

Karol II książę wrocławski od 17 kwietnia 1711 roku 20 października 1740 roku

Maria Teresa książę jaworsko-świdnicki od 20 października 1740 roku do 29 listopada 1780 roku

Franciszk I Stefan Baudemont-Vaudémont-Lotaryński współregent w dziedzicznych ziemiach Habsburgów od 20 października 1740 roku do 18 sierpnia 1765 roku

Lorraine-Habsburg (Baudemont-Vaudemont)

Józef II książę jaworsko-świdnicki od 29 listopada 1780 roku do 20 lutego 1790 roku

Leopold II książę jaworsko-świdnicki od 20 lutego 1790 roku do 1 marca 1792 roku

Franciszek książę jaworsko-świdnicki od 1 marca 1792 roku do 2 marca 1835 roku

Ferdynand IV książę jaworsko-świdnicki od 2 marca 1835 do abdykacji 2 grudnia 1848 roku

Franciszek Józef książę jaworsko-świdnicki od 2 grudnia 1848 roku do 21 listopada 1916 roku

Karol III książę jaworsko-świdnicki od 21 listopada 1916 roku do 11 listopada 1918 roku (faktycznie do 1 kwietnia 1922 roku)

Otto tytularny książę jaworsko-świdnicki od 1 kwietnia 1922 roku do 1 stycznia 2007 roku

Karol IV tytularny książę jaworsko-świdnicki od 1 stycznia 2007 roku

SPIS HOME