Eleonora Guilhemid-Sunifred z Urgel (urodzona w 1325 roku, zmarła w Lérida, 20 kwietnia 1375 roku) herb

Córka Piotra II Guilhemid-Sunifred z Urgel, króla Sycylii i Elżbiety Meinhardyn de Görtz Karynckiej, córki Ottona II Meinhardyn de Görtz, hrabiego Tyrolu.

Regentka Aragonii od 1364 roku.

W Walencji, 27 sierpnia 1349 roku poślubiła Piotra III (IV) "Ceremonialnego" z Urgel-Cerdagne (Cerdana) (urodzony w Balaguer, 5 września 1319 roku, zmarł w Barcelonie, z 5 na 6 stycznia 1387 roku) króla Aragonii, księcia Aten i Neopatrai, króla Sycylii.

Była trzecią żoną Piotra IV Aragoński, którego poślubiła w 1349 roku. Warunkiem małżeństwa był fakt, iż małżonkowie musieli się zrzec się wszelkich praw do korony Sycylii.

Królowa Eleonora Sycylijska doprowadziła do usunięcia Bernardo de Cabrera ze stanowiska głównego doradcy króla i sama zajęła jego miejsce. Miała olbrzymią władzę na dworze i wspierała małżonka politycznie.

Eleonora politycznie wspierała męża, któremu towarzyszyła w wyprawie na Sardynia w latach 1354-1355. Wykorzystując niezadowolenie spowodowane wojną dwóch Piotrów została w 1364 roku regentką Królestwa.

W 1357 roku, brat Eleonory, Fryderyk III, nie mając męskiego potomka przekazał prawa do sukcesji w Sycylii, Piotrowi oraz prawa do księstw Aten i Neopatrii (w zamian za militarną pomoc Aragończyków z opozycją), które zostały oficjalnie włączone do Korony Aragonii w 1380 roku.

Eleanora i Piotr mieli czworo dzieci:

Jan I "Myśliwy", nastepca Piotra IV, nie miał potomstwa płci męskiej tron przeszedł na jego młodszego brata.

Marcin I "Zdobywca".

Eleanor, żona Jan I króla Kastylii.

Alfons (zmarł młodo).

Pochowana w kościele Santa Maria de Poblet w Tarragonie.


Żródła:

Elionor of Sicily w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Elionor of Sicily tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Eleonora Sycylijska "Kobiety w polityce"