Annibale Carlo Conte di Maffei (urodzony w Mirandoli, Modena, 10 grudnia 1666 roku, zmarł w Turin, Piedmont, 15 sierpnia 1735 roku) herb

Syn Giovanniego Maffei, Conte di Maffei i Margherita Baglioni.

Wicekról Sycylii od września 1714 roku do 1718 roku.

Poślubił w Turynie 10 listopada 1699 roku Marię Giovannę Maddalenę Caterinę Castelli, córkę Giuseppe Antonio Castelli, conte di Corniano.

Sabaudzki dyplomata, polityk i wojskowy.

Maffei urodził się w 1666 roku w Mirandoli z hrabiego Giovanniego Maffei i Margherity Baglioni. W młodym wieku został wysłany na dwór w Turynie w 1681 roku jako paź księcia Wiktora Amadeusza II Sabaudzkiego, którego zaufanie wkrótce zdobył po bitwie pod Staffardą w 1690 roku. Brał udział w różnych przedsięwzięciach, takich jak obrona Avigliany, Cuneo, oblężenie Carmagnoli i odwrót z doliny Susa , co pozwoliło mu zostać odznaczonym 31 marca 1692 roku Orderem Świętych Maurizio i Lazzaro. Uczestniczył także w kampanii Buriasco, w szturmie na fort Santa Brigida oraz w bitwie pod Orbassano.

W 1695 roku został wysłany jako dyplomata na dwór w Parmie, ale był wielokrotnie wzywany do udziału w kampaniach wojennych, w tym w słynnym oblężeniu Namur w lipcu.

Był ambasadorem księcia Sabaudii w Anglii w latach 1699-1701. Piastował stopień podpułkownika kawalerii, a w 1703 roku został pułkownikiem pułku piechoty, ale później powrócił jako ambasador do Londynu. W następnych latach walczył u boku księcia Eugeniusza i księcia Marlborough. W 1709 roku został mianowany generałem bitewnym, a w 1712 roku uczestniczył w Kongresie Utrechckim jako delegat.

W jej imieniu podpisał pokój w Utrechcie w 1713 roku. We wrześniu 1714 roku Wiktor Amadeusz II mianował go wicekrólem Sycylii po otrzymaniu nominacji na wielkiego mistrza artylerii, przed swym wyruszeniem w drogę z powrotem do Turynu 5 września 1714 roku, zastąpił go Giovan Francesco di Bette, markiz di Lede.

15 kwietnia 1729 otrzymał tytuł rycerza Najwyższego Orderu Santissima Annunziata. Później był ambasadorem króla Sardynii we Francji. Odszedł z dyplomacji w 1732 roku. Zmarł w Turynie trzy lata później.

Ze związku z Marią Giovanną Maddalena Caterinę Castelli, miał syna:

Vittorio Amedeo Maffei (urodzony 10 maja 1703 roku, zmarł 11 września 1778 roku), po nim syn.

Ojcem chrzestnym syna został Wiktor Amedeusza II Sabaudzki. W wieku siedmiu lat dziecko zostało zaręczone z Cristiną de Long, jedyną spadkobierczynią lenn: Boglio, Peona i Sauze, baronii Scenilliac we Francji. Tytuł hrabiego Maffei di Boglio przekazał swojemu synowi, Giuseppe Antonio Vittorio Amedeo, który został jednym z pierwszych nadwornych giermków i pułkownikiem królewskich i poślubił Marię Rosę Porporato d'Alma. Zmarł 11 września 1778 roku, pozostawiając syna Carlo Giuseppe Vittorio jako jedynego spadkobiercę.


Żródła:

Annibale Maffei w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Annibale Maffei w "Wikipedii"


Annibale Carlo Maffei w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

08-02-2022