Juan de La Vega y Enríquez de Acuna (urodzony w 1507 roku, zmarł 20 grudnia 1558 roku) herb

Syn Hernanda de La Vegi, namiestnika Galisji, przewodniczące Rady Królewskiej i Blanci Enríquez de Acuna,córki Buendía Fadrique de Acuna, hrabiego de Buendia.

VI senior de Grajal, Melgar, Villelga i Palazuelo od 1526 roku, ambasador Karola V w Rzymie. Wicekról i kapitan generalny Sycylii od maja 1547 roku do lutego 1557 roku i wicekról Nawarry od maja 1542 roku do maja 1543 roku. Przewodniczący Rady Kastylii od kwietnia 1557 roku do grudnia 1558 roku za panowania Filipa II.

10 września 1524 roku poślubił Leonor Osorio Sarmiento (urodzona około 1515 roku, zmarła w Palermo 30 marca 1550 roku) seniora de Palazuelo de Bedija, córka Álvara Pérez Osorio, III markiza de Astorga i Isabel Sarmiento y Zúńiga, a Vermelha, hrabiny de Santa Marta de Ortigueira.

Będąc wicekrólem Nawarry, walczył z wojskami francuskimi w czasie Wojny włoskiej w latach 1542-1546. Po zakończeniu wojny udał się jako ambasador do Rzym, gdzie spotkał się Ignacy Loyola (późniejszym świętym).

W 1547 roku przybył na Sycylii aby przejąć wicekrólestwo, gdzie sprawował rządy autorytatywnie, rygorystycznie i surowo. Swoją polityką spowodował iż Sycylia była gotowa do obrony wyspy przed najazdem tureckim, za pomocą fortyfikacji i budowie linii strażnic wokół wyspy wzmocnił obronę przed wrogą flot. W 1550 roku opuścił Sycylię i wyjechał do Mahdia w Tunezji wraz z dożą Andreą Dorią i wicekról Neapolu Pedro Alvarez de Toledo y Zuniga przeciw Dragutom. W bitwie dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. Trzy lata później potwierdził sojusz antyturecki, wspólnie flotą Draguta i księcia Salerno, którzy zagrażali Sycylii.

W sprawach administracyjnych: bił monety, wzmocnił handl wewnętrzny, odbudował mosty, nakazał aktualizację spisu stanu ludności wyspy, zachęcał do powstania wielu kolegiat jezuickich, w tym kolegiatę Uniwersytetu w Messinie.

Po powrocie do Hiszpanii w 1557 roku został powołany na przewodniczącego Rady Kastylii. W rok później zmarł.


Żródła:

Juan de Vega w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


genealogia hrabiów Astroga i książąt Aguiar tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Juan de Vega w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Juan de Vega w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk