Claude-Lamoral I de Ligne (urodzony w Beloil 8 października 1618 roku, zmarł w Madrycie 21 grudnia 1679 roku) herb

Syn Florentyna de Ligne markiza de Roubaix, księcia d'Amblise i Ludwiki Beaumont Lotaryńskiej, córki Henryka Beaumont Lotaryńskiego, hrabiego Chaligny, markiza de Moy.

III książe de Ligne i Świętego Cesarstwa Rzymskiego, III książe d'Amblise i d'Epinoy od 1 maja 1641 roku do 21 grudnia 1679 roku. Markiz de Roubaix i hrabia de Fauquemberg, Grand Hiszpanii i kawaler Orderu Złotego Runa od 1646 roku. Kapitan generalny Flandrii i gubernator Mediolanu od 1674 roku do 1678 roku, par i marszałek Hainaut. Wicekról Sycylii od 1678 roku do 1679 roku.

W Antoing w maju 1543 roku poślubił Klarę Marię von Nassau-Dillenburg-Siegen (urodzona w Brukseli 7 lub 17 października 1621 roku, zmarła w Beloeil 2 września 1696 roku), córkę Jana VIII von Nassau-Dillenburg hrabiego Nassau-Siegen i Ernesty Jolandy de Ligne, córki Lamoral księcia de Ligne, d'Epinoy.

Belgijski arystokrata, wojskowy i dyplomata w służbie Filipa IV i Karola II - królów hiszpańskich.

Po bracie Henryku Albercie (zmarł w 1641 roku), został III Książę Ligne.

Poślubił w 1643 roku wdowę po swoim bracie Henryku, Klarę Marię Nassau-Siegen, hrabinę Nassau.

Od 1649 roku do 1669 roku był Kapitanem Generałem hiszpańskiej Kawalerii w hiszpańskiej Niderlandów, która była trzecią najwyższą wojskową pozycją po Kapitanie Generalu i Gubernatorze Niderlandów.

W 1660 roku, został wysłannikiem hiszpańskiego Króla do króla Anglii Karola II jako ambasadora po przywróconej angielskiej monarchii.

Został wicekrólem Sycylia i wzmocnił obrony przeciw tureckim piratom, którzy atakowali granice imperium, porywali tubylców i sprzedawali ich jako niewolników. Następnie został wyznaczony gubernatorem Księstwa Mediolan.

Claud-Lamoral i po jego śmierci jego żona Klara Maria, powiększyli i rozbudowali zamek Beloil, miejsce urodzenia księcia, na francuski styl przebudowali 25-ha ogród, 6 ha jezioro ustyuowane z przodu zamka.


Żródła:

Claude Lamoral de Ligne w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Claude Lamoral de Ligne tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk