Manfred III Chiaramonte (zmarł w Palermo w listopadzie 1391 roku) herb

VII hrabia di Modica od 1377 roku do 1391 roku. Senior Trapani, Agrigento, Bivona, Licata, Castronovo, Lentini, Palma di Montechiaro i Mussomeli. Gubernator Messiny i wyspy Jerba. Hrabia Malty i Gozo od 1389 roku do 1391 roku. Pan z tytułęm księcia wyspy Gerba, w pobliżu wybrzeży Tunezji, i wielki admirał, książę Martyniki. Był jednym z czterech wicekrólów za panowania Marii I w Sycylii od 1377 roku do 1391 roku.

Hrabia di Modica, które obejmowały miasta: Ragusa, Chiaramonte Gulfi, Scicli, Pozzallo, Ispica, Comiso, Santa Croce Camerina. Założył swój sąd na Palazzo Steri (lub Chiaramonte) w Palermo.

Francuskiego pochodzenia i jeden z czołowych przedstawicieli szlachety sycylijskiej z XIV wieku.

Pomimo swoich ziem uzyskanych od aragońskiego króla Sycylii, trzymał stronę Andegawenów, który trzymalii w srywala Królestwo Neapolu. W 1354 roku Manfred w Lentini był oblgany przez wojska króla aragońskiego Alfonsa I. Zdrada w 1360 roku doprowadziłą do schwytania go i osadzeniaw w Catanii, skąd jednak uciekł, odzyskując swój majątek.

Jego córka Costanza w 1389 roku została żoną przyszłego króla Neapolu Władysława. Po śmierci króla Fryderyka III, Manfred został namiestnikiem i próbował bronić tronu sycylijskiego przed zawłądnięciem go przez Marcina I.

Manfredi Chiaramonte zmarł w Palermo w 1391. Jego syn Andrea Chiaramonte, został gubernatorem Palermo, którego ścięto po upadku Palermo w 1392 roku, z rozkazu króla Marcina I "Myśliwego".


Żródła:

Manfredi Chiaramonte "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Manfredi III Chiaramonte "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Chiaramonte "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk