Martin de Redin y Cruzat (urodzony w Pamplonie w 1590 roku, zmarł 6 lutego 1660 roku) herb

Trzeci syn Carlos de Redín i Isabel de Cruzat.

Członek Zakonu Joanitów, następnie mistrzem Zakony na Królestwo Nawarry i Katalonii. Wielki przeor Zakonu Joanitów w Królestwie Nawarry od 1641 roku. 58 wielki mistrz Suwerennego Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy z Rodos i Malty od 17 sierpnia 1657 roku do 6 lutego 1660 roku. Wicekról Sycylii od 1656 roku do 1657 roku.

Martin de Redin y Cruzat polecił wznieść na wybrzeżu Malty 13 wież strażniczych zwanych dziś Redin Towers. Stworzył stałą armię liczącą 4000 muszkieterów.

Po śmierci Pawła Johna Lasearis Zakon podzielił się na dwa potężne odłamy, który dokonał wyboru własnego kandydata. Pierwszym kandydatem został wielki przeora Nawarre, Marcin de Redin, wicekról Sycylii. Drugim kandydatem został wielki sędzia Odi, który aby osiągnąć zdobycie tytułu, zwerbował papieskie wojska i próbował zdobyć siłą tytuł. De Redin został wybrany 17 sierpień 1657 roku. Wybór Redina potwierdził papież Aleksander VIII, który swoje wojska odwołał, pragnący utrzymywać przyjazne stosunki z królem Hiszpanii, który poparł wybór Redina.

Chociaż brakowało mu doświadczenia, to jednak Malta skorzystał w znacznym stopniu z jego rządów: założył regularny maltański korpusu muszkieterów, nakazał budowę 13 strażnic, które posiadają jego imię. Prowadził też fortyfikacji wyspy, którą strzegli dobrze opłacani żołnierze. Jego związek z Sycylią, udało mu się zabezpieczyć Maltę w żywność, która w tym czasie była potrzebna.

Zmarł w wieku sześćdziesięciu dziewięć.


Żródła:

Martin de Redin y Cruzat tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Martin de Redin y Cruzat tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Martin de Redin y Cruzat w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Martin de Redin y Cruzat tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk