Pedro Trastámara-de Aragón (urodzony około 1406 roku, zmarł w Neapolu 17 października 1438 roku) herb

Syn Ferdynanda I Trastámara-d'Aragona z Antequery, księcia di Penafiel i senior Lara, hrabiego d'Alburquerque, seniora Haro i Ledesma, króla Walencji, Sycylii, Sardynii, Majorki i Korsyki, hrabiego Barcelony, Rossiglione, Cerdagna, Ribagorza, Osona, Besalů i Pallas i Eleonory Urraki Trastámara Kastylijskiej, córki Sancha Trastámary Kastylijskiego, hrabiego Albuquerque, seniora de Haro.

Infant Aragonii. Książę de Noto, hrabia Alburquerque, senior de Terrassa, Vilagrassa, Tarrega, Elx i Crevillent od 1416 roku do 17 października 1438 roku, senior de Sabadell od 1418 roku do 17 października 1438 roku, hrabia de Cervera od 1427 roku do 17 października 1438 roku. Wicekról Sycylii od 1424 roku do 1425 roku i w 1435 roku.

Czwarte dziecko pary książęcej: infanta Aragonii Ferdynand i Eleonory Urraki Trastámara Kastylijskiej, hrabiny de Albuquerque. Razem z braćmi: Henrykiem, Janem i Alfonsem został dopuszczony przez ojca do rządów w Kastylii.

Ferdynand I zmarł w 1416 roku, a tron objął jego najstarszy syn Alfons V.

Wraz z bratem, królem Alfonsem V wybrał się w 1423 roku do posiadłości włoskich, gdzie Alfons objął Neapolu zbrojnie. W zdobytym Neaplu Alfons zostawił Pedra, jako wicekróla, a sam udał się do Hiszpanii. Neapol w czerwcu 1424 roku został ponownie oblężony przez Genueńczyków i przez brata, Jana II. Peter został zmuszony do ucieczki do Castelnuovo, a później uciekł w sierpniu na Sycylię.

W 1429 roku wrócił do Hiszpanii i zajął zamek Penafiel. A następnie przez wojska brata Jana II i Álvaro de Luna został oblegany. Z Penafiel wycofał na Cogolludo. W toku walk między braćmi w czerwcu 1429 roku wojska starły się w bitwie pod Jadraque. Kardynał de Foix rozpoczął negocjacje między braćmi. Do konfliktu włączyła się królowa Aragonii María, która doprowadziła do rozejmu.

Henryk zagrożone uwięzieniem uciekł do Toledo. Następnie przeniósł się do Włoch, gdzie zawiązał się spisek braci przeciw władzy Jana II Kastylijskiego. W 1430 roku mimo zawarcia rozejmu w Majano, kontynuował bunt wraz z jego bratem Henrykiem. Pokonany w 1432 roku i uwięziony w Alcántara. W 1433 roku wypuszczony na wolność, wyjechał do Włoch, gdzie zostałł wicekrólem Sycylii.

W 1438 roku w kolejnym oblężeniu Alfonsa Neapolu, Pedro 17 października został śmiertelnie ranny podczas bitwy, trafiony kulą. Zmarł w stanie bezżennym i bezpotomnie.


Żródła:

Peter van Aragón w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro de Aragón tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk